6 клас 29.11.2022 Обпилювання металу.

 

6 клас  29.11.2022

ТЕМА: Обпилювання металу. Прийоми роботи напилками різного профілю і різною насічкою.

1.      Поняття про обпилювання. 

Обпилюванням називається слюсарна операція з обробки металів та інших матеріалів зняттям незначного шару матеріалу напилками. Напилками обробляють тонкий листовий метал, сортовий прокат різного профілю тощо. 

За допомогою напилка слюсар додає деталям необхідну форму і розміри, проводить припасування деталей один до одного, підготовлює кромки деталей під зварювання і виконує інші роботи.

За допомогою напилків обробляють площини, криволінійні поверхні, пази, канавки, отвори будь-якої форми, поверхні, розташовані під різними кутами, і т. п. 

Ручна обробка напилком в даний час значною мірою замінена обпилюванням на спеціальних верстатах, але повністю ручне обпилювання ці верстати витіснити не можуть, оскільки пригоночні роботи при збиранні і монтажі обладнання часто доводиться виконувати вручну.

Напилок  являє собою стальний брусок певного профілю і довжини, на поверхні якого є насічки (нарізки), створюючи западини і гостро заточені зубці, що мають в перетині форму клина. Напилки виготовляють з сталі, після насічення піддають термічній обробці.

Напилок складається з наступних частин: носок, робоча частина (з насічками), заплечики та хвостовик.


Напилки поділяють: по розміру насічки, за формою насічки, по довжині і формі бруска, за призначенням.

Види і основні елементи насічок. Насічки на поверхні напилка утворять зубці, які знімають стружку з матеріалу, що обробляється.

Чим менше насічок на 1 см довжини напилка, тим крупніше зуб. Розрізнюють напилки з одинарною, тобто простою насічкою , з подвійною, або перехресною, крапкової, також є з рашпільної і дуговий.

Напилки з одинарною насічкою можуть знімати широку стружку, рівну довжині всієї насічки. Їх застосовують при обпилюванні м'яких металів (латуні, цинку, бабіту, свинцю, алюмінію, бронзи, міді і  з незначним опором різанню, а також неметалічних матеріалів. Крім того, ці напилки використовуються для заточування пилок, ножів, а також для обробки дерева і пробки.

 Напилки з подвійною (т. е. перехресної) насічкою застосовують для обпилювання сталі, чавуна і інших твердих матеріалів з великим опором різанню.

                              

Для обпилювання дуже м’яких металів (свинець, олово) та деревини використовують напилки з точковою насічкою. Вони мають назву рашпіль.



Напилки з дуговою та простою насічкою використовують для обробки алюмінію, міді та інших кольорових металів а також їх сплавів. 

Якщо необхідно зняти великий припуск, то слід обпилювати напилком з великими зубчиками насічки. Такий напилок називається драчовий. Він має від 4 до 12 насічок на 10 мм довжини напилка. 

Напилок з меншими насічками має 13-24 насічки на 10 мм довжини робочої частини напилка. Ним досягають середньої точності при обпилюванні. 

Бархатний напилок з кількістю насічок 25 і більше використовують для робіт з великою точністю.


Напилками різної форми можна виконувати різні роботи та надавати необхідного контуру деталі. Найбільш поширеним та уживаним є плоский напилок.


1) плоский  2) напівкруглий  3) квадратний  4) тригранний  5) круглий

Для обпилювання дрібних елементів деталей використовують спеціальні напилки – надфілі.



3.   Прийоми роботи напилком.

 Від обпилювання залежить якість виконаної роботи в цілому. Тому при обпилюванні слід дотримуватися певних рекомендацій. Вони запобігають швидкій втомлюваності та підвищують якість роботи. 

Стояти під час обпилювання слід впівоберта, так як показано на рисунку.


Тримати напилок слід так, як показано на рисунку.


Під час роботи  положення рук на напилку. 

Слід пам’ятати, що робочий рух напилком тільки уперед.


 4.    Дефекти обпилювання 

   ·        нерівності поверхонь і завали країв, як результат невміння користуватись напилком;
·   вм’ятини на заготовках від лещат, як результат неправильного затискування в лещатах;
·        неточність розмірів: неточна розмітка, зняття менше або більше металу;
·        задирки, подряпини: недбале користування, не підібраний напилок.


МИРУ ТА СПОКОЮ НАМ!!!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.