8 клас 22.11. 2022 Дизайн предметного середовища

 8 клас 22.11. 2022

ТЕМА: Дизайн предметного середовища

Ти живеш у предметному середовищі, яке сприймаєш органами чуття: дотиком, запахом, смаком, зором і слухом. Предметне довкілля вдосконалюють дизайнери. Предметне середовище - це сукупність природних або штучно створених і декоративно оздоблених форм, що перебувають у постійній взаємодії з людиною. Воно гармонізується засобами дизайну.

Визначень поняття «дизайн» є багато. Дизайн - це художнє проектування (фігуротворення на площині дизайнерських пропозицій і формотворення у просторі пошукових макетів) для виготовлення виробничого зразка і його тиражування в технологічному процесі. Дизайн є невід’ємною складовою процесу проектування, методом компонування предметних елементів та зв’язків у системі «людина-середовище» для отримання позитивних техніко-естетичних (споживацьких) властивостей об’єкта, що проектується.

Досить модною професією є сьогодні дизайнер. Дизайнер - це фахівець, що відповідає за функціональний та естетичний рівень предметів і компонентів, створюючи певне середовище. Щоб вироби були естетично досконалі, приваблювали нас своєю формою та вишуканістю, фахівець має докласти чималих зусиль. Дизайнер творчо співпрацює з інженерами, конструкторами, ученими, технологами, економістами, лікарями, формуючи цілісне уявлення про майбутній виріб. Тобто метою дизайнерської діяльності є естетична організація предметного середовища.

Кожен з нас може бути дизайнером у своєму середовищі. Для цього потрібно володіти загальними поняттями про художнє конструювання, уміннями будувати своє життя за законами краси. Проте важливо не тільки знати основні принципи дизайну, а й уміти виготовляти об’єкти праці за законами дизайну.

Цілісне довкілля життєдіяльності людини включає окремі предметні середовища (табл. 1). Кожне із поданих предметних середовищ удосконалюється певним видом дизайну, а види дизайну обирають художники-конструктори, для яких характерний той чи інший простір уяви.

Розглянь таблицю 1 і з’ясуй: які середовища і види дизайну обирають дизайнери типу «майстер-діяч», «художник-глядач», «мислитель-слухач».

Таблиця 1. Взаємозв’язок видів дизайну, предметних середовищ і просторів уяви

Види дизайну

Предметні середовища

Простір уяви

Ландшафтний (екстер’єрів)

Промисловий (індустріальний)

Людина-природа

Людина-техніка

«Майстра-діяча»

Інтер’єрів (середовищний)

Костюмів (особистісного стилю)

Людина-художні образи

Людина-людина

«Художника-глядача»

Графічний (веб-дизайн)

Людина-знакові системи

«Мислителя-слухача»

 Розглянь подані нижче зображення (мал. 1). Назви предметні середовища та види дизайну, що їм відповідають.

 

Мал. 1. Предметні середовища

Фахівці художніх професій передають емоційний стан такими засобами: художньо-графічними засобами виразності - дизайнер-графік, веб-дизайнер, стиліст; засобами виразності художнього слова - письменник, актор; засобами виразності пластики тіла - актор, танцюрист, балетмейстер; засобами виразності музики - композитор, музикант.

Дизайнер впливає на людей через форми предметів, лінії, плями, знаки, кольори та відтінки, фактуру й текстуру матеріалів тощо (мал. 2).

Мал. 2. Художні засоби виразності у творах дизайнера

Є різні типи графічних зображень, які обирають дизайнери. Дизайнери типу «слухачі-мислителі» частіше обирають абстрактні зображення (графічні знаки, які зрозумілі лише для них самих) або знаково-символічні, як у творах декоративно-ужиткового мистецтва. Тип дизайнерів «художники-глядачі» схильний до метафоричних і сюжетних зображень, а «майстри-діячі» - до зображень конкретних.

Розглянь таблицю 2 і визнач тип дизайнера, який позначив абстрактні поняття графічними зображеннями. Визнач власний особистісно-ціннісний спосіб графічного зображення.

Таблиця 2. Способи графічних зображень дизайнерів


Універсальним засобом художньої виразності предметної форми є пластика.

Пластика - будова матеріального тіла: природного (зокрема, людського) або штучного, яке доступне безпосередньому живому спогляданню.

Завдяки пластиці у формі предмета виявляються його змістові якості: могутність дуба - у масивності його стовбура; динаміка лані - у конфігурації її стрімкої, обтічної форми та рухах; утілення функції людського витвору в його наочному образі (глиняному глеку, костюмі, автомобілі, споруді тощо).

У дизайні виокремлюються основні функції та принципи. 

Функції дизайну:  рекламна, естетична, споживча (мал. 3).

Мал. 3. Основні функції сучасного дизайну

Твір дизайнера рекламується своєю оригінальною формою, якої досі не бачив споживач. Композиційно гармонійна форма приваблює, розвиває естетичні смаки інших людей, а практичним призначенням художньої конструкції задовольняються їхні споживчі потреби.

Принципи дизайну - це основні правила та закономірності, на основі яких відбувається утворення гармонійної, довершеної форми предмета. До них належать відповідність змісту, цілісність, єдність змісту та форми.

Під змістом предмета розуміють сукупність ознак, які визначають, виділяють його з-поміж інших. У змісті виробу важливу роль відіграє його призначення.

За призначенням вироби поділяють на декоративні (мал. 4, а), ужиткові (утилітарні, прикладні, мал. 4, б) та декоративно-ужиткові (мал.4, в).

                      Мал. 4. Класифікація виробів за призначенням: а - декоративні; б - ужиткові;                         в - декоративно-ужиткові

Цілісність - це якісний показник художнього твору, що об’єднує елементи, частини в єдине ціле. Цілісності форми можна досягти шляхом відбору таких фізичних і геометричних характеристик частин композиції, за яких вона сприйматиметься як єдиний «організм». Головними ознаками цілісності є неподільність, взаємозв’язок і узгодженість усіх елементів композиції (мал.5). Неподільність композиції полягає в тому, що, прибравши елемент або його частину, ми руйнуємо гармонію, єдність, через що виникає відчуття незавершеності твору.

Мал. 5. Цілісність композиції

Розглянемо єдність змісту та форми. Провідну роль відіграє зміст. Він зумовлює зміни форми. Але й форма впливає на зміст: вона може сприяти розвитку або гальмувати його. Під формою предмета розуміють взаємне розташування контурів предмета й точок у твірних лініях. Форму має будь-який предмет: об’ємний чи плоский, природний або штучно створений. Коли людина цілеспрямовано створює форму, говорять про дизайн-форму. Принцип єдності змісту та форми визначає залежність форми від змісту, а саме від функціональності (мал. 6, а), стилю інтер’єру (мал. 6, б) та матеріалу (мал.6, в).

Мал. 6. Єдність змісту та форми предмета

Інші важливі принципи - це зручність користування, економічність виготовлення. Обраховування економічності пошукового макета, моделі або виробничого зразка дизайнери здійснюють на основі собівартості проекту та витрат часу на серійне виготовлення виробу.

З розвитком науки, техніки, мистецтва, появою нових матеріалів і конструкцій відбуваються зміни форм і зразків інтер’єрного призначення. Художній проект дизайнерської кольорографічної пропозиції або пошуковий макет композиції сучасного інтер’єру повинні викликати у глядачів відчуття міцності, надійності або ваги завдяки вибору фактури і текстури матеріалу, форми, кольору, освітлення та інших засобів художньої виразності (мал. 7).

Мал. 7. Кольорографічна пропозиція фактури і текстури матеріалів

Про принципи створення кольорографічних пропозицій ти дізнаєшся з наступних параграфів.

• Предметне середовище, дизайн і його види, принципи і функції дизайну, засоби художньої виразності, пластичні мистецтва.

Графічний дизайн - проектно-художня діяльність, основними засобами якої є графіка, малювання.

Дизайн (англ. «проект, креслення, задум», «проект, план, малюнок») - вид просторового, візуального мистецтва, творча проектно-художня діяльність зі створення, реконструкції, удосконалення промислових виробів з високими споживчими та естетичними характеристиками, а також з формування гармонійного предметного середовища побутової, виробничої та соціально-культурної сфер.

Ескіз (франц. «схема, конспект») - попередній етап творчих пошуків художника, архітектора, дизайнера, скульптора.

Засоби проектування - специфічні прийоми та принципи, які використовує дизайнер у процесі творчої діяльності: проектні класифікації, композиційне формотворення, проектно-графічне моделювання, проектна графіка тощо.

Начерк - короткочасна зарисовка, що намічає лише найважливіші, загальні характеристики того, що має бути зображене.

Домашнє завдання

Дайте письмову відповідь:  Які основні функції дизайну ти запам’ятав?

Відповіді надсилайте на ел.адресу: irina.kefala@gmail.com, не забувайте ставити число роботи.

ЧЕКАЄМО НА ПЕРЕМОГУ!!!!! ВІРИМО В ЗСУ!!!!!





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.