14.12.2023 10 клас Основи військової топографії
14.12.2023 10 клас Захист України
ТЕМА: Основи військової топографії
I. Актуалізація опорних знань
На вашу думку, чи потрібні бійцям, в сучасному світі, уміння користуватися компасом і картою?
II. Вивчення нового матеріалу
При виконанні бойових завдань особовий склад використовує знання військової топографії. Вони базуються на знанні топографії.
Топографія (від греч. Topos – местность, grapho – пишу) – наука, що вивчає земну поверхню та засоби її зображення у вигляді топографічних карт та планів.
Військова топографія – наука, що вивчає місцевість та її вплив на бойові дії військ; використання топографічних карт і спеціальних карт, аерофотознімків місцевості, здійснення вимірів за картою та на місцевості, порядок складання схем місцевості та бойових графічних документів; розробку питань теорії і практики топографічного забезпечення.
Загалом топографія - це наука, що вивчає засоби вимірювання місцевості й відображення її на папері у вигляді планів і карт. Військова топографія - розділ топографії, що визначає розробку засобів вивчення і розвідки місцевості з метою використання її в бойових умовах.
Уміння кожного військовослужбовця впевнено орієнтуватися на незнайомій місцевості за картою та без неї, вдень і вночі, виконувати розрахунки за допомогою топографічних і спеціальних карт, а також аерофотознімків місцевості та сучасних засобів супутникової навігації для ведення точного вогню по цілях противника - це та основа, на яку опирається високий польовий вишкіл військ.
У бойових умовах солдатові доводиться діяти на різній місцевості. Він повинен сам визначати ціль і відстань для стрільби, напрямок руху, місце перебування та ін. Вивчення військової топографії сприяє розвитку таких важливих рис, як спостережливість, точність, увага, вміння аналізувати свої спостереження і робити висновки про можливий вплив місцевості на виконання бойових завдань.
У сучасному швидкоплинному і маневреному бою значення місцевості, як елементу бойової обстановки, надзвичайно зростає, оскільки вона значною мірою визначає можливості захисту військ від застосування противником новітньої високоточної зброї, сприяє підвищенню можливостей щодо маневру своїх військ, допомагає приховано і несподівано наносити удари по противнику та більш ефективно застосовувати всі види озброєння і військової техніки. Звідси витікає, наскільки важливим є уміння командирів не тільки тактичної, а й інших ланок управління оцінювати місцевість та використовувати її особливості для успішного виконання бойових завдань
• Український військовий - оператор БПЛА - запускає планер для спостереження за ходом бойової операції
Військова топографія є важливою і невід'ємною складовою польового вишколу військ, тобто уміння підрозділів у бойових умовах успішно застосовувати сучасне високоточне озброєння та бойову техніку на незнайомій, складній для орієнтування місцевості за різної погоди, будь-якої пори року та часу доби.
Успіх у сучасному динамічному бою забезпечує саме високоточна зброя, ефективність застосування якої зумовлена використанням лазерних далекомірів, супутникових систем навігації, безпілотних літальних апаратів тощо. Усі військовослужбовці повинні мати відповідний рівень знань та володіти практичними навичками, які надає їм військова топографія для забезпечення успіху в різних видах бою і на будь-якій місцевості. Власне, цим і пов'язана військова топографія з тактикою, вогневою та спеціальною підготовкою й іншими навчальними дисциплінами.
На ведення сучасного бою впливає багато чинників: ступінь озброєння підрозділів бойовою технікою та їх матеріально-технічне забезпечення, професійна підготовка особового складу, його моральний дух і психологічна стійкість. На успіх у бою суттєво впливатиме і місцевість, її фізикогеографічні особливості, від яких залежить вид і напрямок ведення бойових дій, ефективність використання бойової та іншої техніки. Для досягнення успіху в бою війська можна озброїти сучасними бойовими засобами, підвищити професійну підготовку особового складу та його морально-бойові якості, проте змінити фізико-географічні умови місцевості неможливо. Їх необхідно докладно вивчити, оцінити і використати під час планування та ведення бойових дій.
Існує кілька прийомів і способів, які допоможуть бійцям виконати бойове завдання та зберегти життя собі і побратимам.
Для визначення відстані на місцевості існує кілька способів.
Таб.1
Ознаки видимості
Відстань
Видно будинки сільського типу
5 км
Розрізняються вікна в будинках
4км
Видно окремі будинки, димарі на покрівлі будинків
3 км
Видно окремих людей
2км
Танк можна відрізнити від автомобіля, видно стовпи ліній зв’язку
1500м
Видно стволи гармат, стовбури дерев у лісі
1000м
Помітні рухи рук та ніг людини
700м
Видно башту танка, помітно рух гусениць
500м
Видно ручний кулемет, колір одягу, овал обличчя
250м
Видно черепицю на покрівлях будинків, дріт на кілках
200м
Видно подробиці зброї солдат
150м
Видно риси обличчя, руки, деталі стрілецької зброї
100м
Видно очі у виді крапок
70м
Видно білки очей
20м
Окомірний - простий і швидкий спосіб визначення відстаней, але його точність залежить від величини відстані, яку визначають, умов спостереження і досвіду спостерігача. У досвідченого спостерігача помилка у визначенні відстані 1 км становить 10-15 %, у недосвідченого - 30-50 %. Зі збільшенням відстані збільшується і помилка. Тому вміння впевнено і швидко визначати відстані до цілей противника - важлива вимога ведення сучасного динамічного бою.
Визначаючи відстань, важливо пам'ятати:
• великі та чіткі предмети здаються завжди ближчими;
• під час спостереження вгору здається, що предмети ближче, а вниз - далі;
• якщо між спостерігачем і предметом немає інших об'єктів, здається, що він ближче, якщо є - далі;
• під час спостереження через водні простори, лощини та інші зниження рельєфу відстані здаються меншими;
• під час спостереження в ясний сонячний день предмети здаються ближчими, ніжу похмуру погоду чи сутінки;
• предмети яскравих кольорів (червоного, жовтого, білого) здаються ближчими, ніж предмети темних кольорів (чорного, синього, сірого);
• група людей здається завжди ближчою, ніж одна людина на такій самій відстані;
• людина, яка лежить, здається, що знаходиться далі, ніж людина, яка стоїть;
• на рівній та одноманітній місцевості (в лузі, полі, на снігу) предмети здаються ближчими.
Відстані вимірюють, порівнюючи зданими таблиці (див. Вище).
Визначення відстані за співвідношенням швидкості звуку і світла. Звук розповсюджується у просторі зі швидкістю 330 м/с, або 1 км за 3 с, а світло - миттєво. Таким чином, відстань у кілометрах до місця, де пролунав постріл, дорівнює числу секунд, які пройшли від моменту спалаху до моменту, коли був почутий звук пострілу, поділеному на 3. Наприклад, спостерігач почув звук пострілу через 9 секунд після спалаху гармати. Відстань до місця спалаху: D = 9:3 = 3 км.
Визначення відстані на слух.
Безвітряної ночі нормальний слух людини джерело шуму почує на відстані, вказаній у таблиці.
Основні джерела одержання даних про місцевість наступні:
- особистий огляд місцевості (рекогносцировка, розвідка) — командир безпосередньо вивчає й оцінює місцевість при організації бою чи проведенні спеціальної операції по затриманню злочинців. Недолік — потрібно багато часу для детального вивчення всього району дій підрозділів, обмежена можливість вивчення місцевості вночі, а також у глибині оборони супротивника;
- топографічна карта — основне джерело зведень про місцевість у сучасному бої та ведені бойових дій. Карта дозволяє швидко вивчити місцевість на великій площі. Недолік-старіння карти;
- аерофотознімки (фотодокументи) і спеціальні карти — застосовуються як додаток до топографічних карт, а при їх відсутності як самостійні документи для вивчення місцевості. Недолік — труднощі читання фотографічного зображення елементів місцевості;
- опис місцевості (довідка про місцевість) — містить зведення про прохідність місцевості, характеристику рік, кліматичні особливості і деякі інші дані. Недолік - необхідно значний час на добір потрібних зведень і перенос їх на карти;
- опитування місцевих жителів і допит полонених (затриманих, свідків) — дозволяє одержати дані про прохідність місцевості, її інженерному устаткуванні, а також про планований супротивником заходах щодо затоплення місцевості і руйнуванням на ній. Недолік— зведення уривчасті, слабко ув'язані з картою і вимагають перевірки;
- прогнозування змін місцевості — застосовується при вивченні місцевості в районах ядерних ударів.
III. Закріплення матеріалу.
Що є предметом вивчення військової топографії?
Для чого потрібна топографія військовим?
IV. Домашнє завдання:
Опрацювати текст. При бажанні можна передивитися ролік, користуючись посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=paBSQ8ogFV8
Коментарі
Дописати коментар