7 клас 09.10.2023 Види та властивості деревини

7 клас   09.10.2023                                                

ТЕМА: Види та властивості деревини. Практична робота 1. Ознайомлення із зовнішнім виглядом різних порід деревини

I. Актуалізація опорних знань


1.  Що таке деревина ?

2. Які професії , що пов’язані з обробкою деревини ви знаєте?


II.Вивчення нового матеріалу


       Деревина-універсальний матеріал. Вона являється цінним конструкційним матеріалом. З неї виготовляють багато необхідних речей: меблі, посуд, знаряддя праці, будівлі та інше. Сьогодні з неї виготовляють тисячі виробів різних найменувань.Деревина хвойних порід використовується для будівництва несучих конструкцій, а листяні породи використовуються для проведення різних оздоблювальних робіт. Деревина листяних дерев використовується для проведення різного роду оздоблювальних робіт. Відходи, які утворюються в процесі виробництва пиломатеріалів, застосовуються як у промисловості, так і в побуті.

Сама дешева і доступна деревина, використовувана для виготовлення пиломатеріалів – це береза або тополя. Досить часто також використовуються:

Смерека;
Модрина;
Сосна;
Липа;
Ясен;
Клен. 

    Для того, щоб правильно підібрати деревину для виготовлення виробу, визначити способи обробки, потрібно враховувати особливості її структури: неоднорідність та розташування волокон, які проходять уздовж стовбура.
 Зі стовбура дерева шляхом розпилювання його на частини одержують пиломатеріали.
Пиломатеріали отримують у результаті поздовжнього розпилювання колод на спеціальних верстатах –пилорамах.
КОЛОДИ – це круглі лісоматеріали, які використовують цілими, або як сировину для пиломатеріалів.
За формою і розмірами поперечного перерізу пиломатеріали поділяють на бруси, бруски, обаполи і шпали (пиляні деталі).
БРУСИ−це пиломатеріал квадратного чи прямокутного перерізу. Залежно від кількості пропиляних сторін вони є двокантні, трикатні, чотирикатні.
Пиломатеріал такого ж перерізу, але товщиною близько 100 мм і шириною не більше подвійної товщини називають брусками.
ДОШКИ –це пиломатеріал прямокутного перерізу товщиною близько20, 30, 40, 50 мм. Дошки є обрізні, необрізні, обрізні з обзолом.
Пластина, четвертина та обапіл мають циліндричну поверхню та один чи два плоскі зрізи. Пластину отримують шляхом поздовжнього розпилювання чурбака навпіл, а четвертину- на чотири частини.
ОБАПІЛ –бокова частина колоди, зрізана під час поздовжнього розпилювання.


         Загальні властивості деревини як конструкційного матеріалу.

       Широке використання деревини як конструкційного матеріалу зумовлене її унікальними властивостями. Деревина досить легка, порівняно м'яка, і тому досить легка в обробці. Важливою технологічною властивістю деревини є здатність утримувати металеві кріплення. Наприклад цвяхи, шурупи. Незважаючи на описані загальні характеристики деревини, її властивості відрізняються залежно від породи.
      Під час вибору деревини для виготовлення виробів необхідно враховувати її властивості, зокрема фізико-механічні, технологічні та фізичні.
      Зовнішній вигляд поверхні деревини ( текстура, блиск, колір) та її запах – фізичні властивості деревини, які можна визначити органолептичним способом. Аналіз комплексу цих характеристик дозволяє встановити породу деревини.
  Зовнішній вигляд поверхні деревини дуже впливає на естетичні якості виробу. Але для забезпечення усіх споживчих та виробничих вимог потрібно враховувати й інші характеристики цього матеріалу, зокрема вологість, міцність, щільність, твердість тощо.
ВОЛОГІСТЬ−одна з основних властивостей деревини. Вологість показує, скільки грамів води, що міститься в деревині, припадає на 100 г абсолютно сухої деревини. Наприклад, вологість деревини 20%. Це означає, що на кожні 100 г цієї деревини в абсолютно сухому стані припадає 20 г наявної в ній воді; 100 г абсолютно сухої деревини важить 120 г у разі вологості 20 %.
ЩІЛЬНІСТЬ− це відношення маси деревини за певної вологості (кг). до її об'єму (м). Деревину з більшою щільністю (бук. клен, граб, груша) особливо цінують за її міцність. Деревина хвойних порід має меншу щільність, ніж листяні породи. Тому її важче лакувати і полірувати.
МІЦНІСТЬ – це здатність деревини чинити опір руйнуванню під дією механічних навантажень. Міцність зменшується під час збільшення вологості та наявності дефектів (вад). Цю властивість потрібно враховувати для виробів, у яких конструкція несе значні механічні навантаження (наприклад, ніжки у стола, перекладини драбини).
ТВЕРДІСТЬ − це здатність деревини чинити опір проникнення в неї більш твердого тіла. Різальні інструменти для обробки деревини добирають і заточують з урахуванням її твердості. За ступенем твердості всі деревні породи можна розділити на три групи:
м'які: ялина, сосна, кедр, ялиця, тополя, липа,осика, вільха;
тверді: береза, бук, дуб, в'яз, клен, ліщина, горіх, яблуня, ясен;
дуже тверді: граб, кизил, акація біла, береза залізна.
Деревина як конструкційний матеріал має певні технологічні властивості, зокрема: здатність утримувати металеві кріплення, здатність до згинання, зносостійкість і опір розколюванню.
   Властивість деревини утримувати в собі металеві кріплення (цвяхи, нагелі, шурупи та ін.) пояснюється її пружністю. Цвях, що забивають в деревину, розсовує волокна, які внаслідок своєї пружності тиснуть на поверхню цвяха і тим самим чинять опір його витягуванню.
        Сила утримування цвяхів і шурупів у деревині залежить від площі дотикання забитої частини цвяха до деревини й глибини загвинчування різьби шурупа в деревину.
ЗНОСОСТОЙКІСТЬ − це здатність деревини чинити опір зношуванню, тобто поступовому руйнуванню її поверхні під час тертя. Зношування бічних поверхонь більше, ніж торцевих; зношування вологої деревини більше, ніж сухої.

ВАДИ ДЕРЕВИНИ це недоліки окремих її ділянок, які знижують якість і обмежують можливості використання. Вади деревини можуть бути пов'язані з відхиленнями від її нормальної будови, пошкодженнями та захворюваннями.

Їх поділяють на такі групи: тріщини, сучки, пошкодження комахами, грибами, трухлявини, дефекти форми стовбура, вади будови деревини, рани, ненормальні відкладення в середині деревини, хімічні забарвлення. 

Вищезазначені відхилення, як правило, знижують механічні властивості деревини, а тому її сортність встановлюють з урахуванням наявних вад. їхнє походження може бути різним. Одні з них утворюються в період росту дерева, інші – у період зберігання та експлуатації.

Тріщини - це розриви деревини вздовж волокон. Залежно від часу появи та характеру пошкодження розрізняють такі тріщини: мітик, відлупина, морозні та всихання .

Сучки – це частини гілок, що містяться в деревині живих чи відмерлих за життя дерев. Сучки – найпоширеніша й неминуча вада деревини. Вони порушують її однорідність, ускладнюють обробку пиломатеріалів, знижують міцність.

Пошкодження комахами (червоточина) – це ходи й отвори, пророблені в деревині комахами. На деревині червоточини можна побачити у вигляді невеличких отворів, борозенок, канавок. Основних руйнувань деревині завдають не дорослі комахи, а їхні личинки, які живляться корою чи деревиною. Найсприятливіші умови для розвитку та життєдіяльності комах створюються при теплій (18...24°С), сухій (з вологістю повітря 60...80%) погоді. Червоточина погіршує зовнішній вигляд деревини й знижує показники її механічних властивостей тим більше, чим вищий ступінь її ураження комахами.





а) живий сучок  б) тріщина

III.  Практична робота . 
Ознайомлення із зовнішнім виглядом різних порід деревини

    На вибір деревини як конструкційного матеріалу значною мірою впливає порода дерева, з якого було виготовлено пиломатеріали. Крім того, деревина кожної із порід дерев має свої особливі властивості: твердість, здатність до обробки інструментом, запах, колір, блиск, текстуру тощо. 
Текстурою називають малюнок на розрізі деревини при перерізанні її волокон і річних шарів


Текстура деревини різних порід дерев: а — горіха; б — карельської берези; в — червоного дерева


                                                                                                         
 
                  Вільха                                  Липа                                                         Дуб


Знаючи ці властивості, можна за зовнішнім виглядом деревини визначити породу дерева. Наведемо властивості деревини деяких порід дерев.

Сосна — хвойна порода. Деревина м'яка, просичена смолистими речовинами і має характерний запах, світло-червоного кольору з чіткою текстурою. Застосовують для виготовлення вікон, дверей, підлоги, меблів, у судно- та вагонобудівництві.

Береза — листяна порода. Деревина тверда, білого кольору. Використовують для виготовлення фанери, меблів, посуду, лиж.

Липа — листяна порода. Деревина м'яка, біла з ніжно-рожевим відтінком. Застосовують для виготовлення посуду, креслярських дощок, олівців, виробів з художнім різьбленням.

Площа лісових масивів на планеті щорічно зменшується на 2 %. Тому не всі вироби треба обов'язково виготовляти саме з масиву деревини — оскільки кількість лісів у світі щорічно зменшується, варто більше використовувати конструкційні матеріали з деревини в її переробленому чи видозміненому вигляді

Послідовність виконання роботи

1. У разі потреби провести шліфування поверхонь зразків деревини з метою кращого виявлення текстури деревини.

2. Провести порівняння отриманих зразків з наявними зображеннями.

3. Зробити висновок про приналежність зразка деревини до тієї чи іншої породи.

IV. Домашнє завдання

Опрацювати теоретичний матеріал.  Дайте письмові відповіді ( одним словом)

Як називається здатність деревини чинити опір руйнуванню від механічних зусиль? 
Як називається ступінь насичення деревини водою?
Як називають розриви деревини вздовж волокон?
Як називають необрізну частину зовнішньої поверхні колоди?

Підготуйте цікавий матеріал про деревину*. Робота буде оцінена 12 балами.

Письмові відповіді надсилайте на адресу: irina.kefala@gmail.com
 фіксуючи дату, клас і  прізвище.

Все буде Україна! Бережіть себе!


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.