9 клас 14.11.2024 Особливості розмічання заготовок із нетрадиційних матеріалів

 

9 клас 14.11.2024

ТЕМА: Особливості розмічання заготовок із нетрадиційних матеріалів

I. Актуалізація опорних знань

  • Які нетрадиційні матеріали ти знаєш?
  • Де використовують нетрадиційні матеріали?
II. Вивчення нового матеріалу

Пластик, зокрема органічне скло, добре обробляється. Як і дерево чи метал, його можна розпилювати, стругати, обточувати різцем на токарному верстаті. Крім того, його можна згинати після нагрівання (рис. 4.1).

Рис. 4.1. Обробка оргскла

Деталі з пластику легко склеюються, при цьому місця (лінії) склеювання мають естетичний вигляд — їх майже не видно.

Перед розмічанням оргскло треба очистити — протерти вологою ганчіркою з натуральної тканини. Не рекомендують використовувати синтетичну тканину: якщо нею протерти оргскло із зусиллям, його поверхня стане матовою. І, звичайно, не можна використовувати абразивні речовини, ацетон тощо.

Які інструменти та способи використовують для розмічання пластику

Для розмічання органічного скла чи пластику використовують такі самі інструменти, як і для розмічання металу (лінійка, слюсарний кутник, рисувалка тощо) (рис. 4.2). Зверніть увагу, що рисувалкою або кернером послуговуються лише в тому разі, якщо надрізи, виконані цими інструментами, видаляються у процесі подальшої обробки. Інакше під дією навантаження пластини можуть розламатися саме в місцях надрізів.


Часто оргскло продають із захисною плівкою. У такому разі розмічання виконують маркером на плівці, яку знімають уже після випилювання деталі або складання виробу.

Якщо плівки немає, контури деталі та всі необхідні елементи наносять на аркуш паперу. Цей аркуш із графічним зображенням деталей кріплять до заготовки (або підкладають під оргскло, з якого будуть вирізати заготовку) і переносять лінію розмічання.

Також для розмічання оргскла використовують спеціальний розмічальний килимок або міліметрову сітку (див. рис. 4.3).

Килимок для розмічання виготовлений з гуми і має градуювання на краях та відповідні лінії по всій площині. Його зручно використовувати, коли треба швидко вирізати смужку оргскла за певними розмірами.Для розмічання отворів використовують імпульсний паяльник, яким накернюють центри для свердління отворів. Для цього на заготовці проводять маркером чи добре загостреним олівцем дві діагоналі, у перетині яких і роблять лунку для отвору.

Рис. 4.3. Розмічання за допомогою килимка і міліметрової сітки

Для розмічання отворів використовують імпульсний паяльник, яким накернюють центри для свердління отворів. Для цього на заготовці проводять маркером чи добре загостреним олівцем дві діагоналі, у перетині яких і роблять лунку для отвору. Лише потім у неї вставляють свердло для свердління отвору (рис. 4.4).


Рис. 4.4. Розмічання оргскла за допомогою імпульсного паяльника для наступного свердління

Імпульсний паяльник (рис. 4.5) призначений для монтажу (встановлення, складання) або демонтажу (розбирання певних елементів) електрифікованих виробів, їхніх вузлів чи елементів деталей, де застосовано паяння.

Нагрівальний елемент імпульсного паяльника виготовлений з мідного дроту і досить часто має інше металеве покриття. Нагрівання робочої частини паяльника відбувається внаслідок пропускання через нього струму низької напруги.

Під час роботи імпульсним паяльником необхідно дотримуватися правил безпечної праці, як і під час роботи з випалювачем!

Імпульсний паяльник має нагрівальний елемент (жало), корпус, ручку, важіль. Жало імпульсного паяльника швидко нагрівається і так само швидко охолоджується. Вмикання імпульсного паяльника виконується натисканням і утриманням у натиснутому положенні кнопки пуску.

                              

Рис. 4.5. Імпульсний паяльник

Під час розмічання пластику зручно також застосовувати маркер. Для цього спочатку маркером наносять штриховку, по якій проводять штангенциркулем, з’єднуючи відкладені розміри з крайок заготовки (рис. 4.6). Таку риску проводять кілька разів штангенциркулем або рисувалкою, якщо одна з бічних сторін заготовки є базовою.


Рис. 4.6. Розмічання за допомогою маркера

Існують способи виготовлення виробів, які не вимагають розмічання заготовки. Це 3D-друк. На відміну від звичних методів промислового виробництва — фрезерування, шліфування, різання тощо — 3D-друк не видаляє зайвий матеріал із заготовки, а додає потрібну кількість до отримання цілісної моделі. Кінцевий продукт формується із сировини, а не із заготовки.

Спочатку створюється 3D-модель необхідного об’єкта, яка зберігається в певному форматі й передається на друк 3D-принтера. Потім 3D-принтер формує реальний об’єкт.

Технологій 3D-друку досить багато. Одна з них — екструзійний друк (пошарове наплавлення й багатоструменевий друк). В основі цієї технології лежить видавлювання (екструзія) витратного матеріалу з послідовним, шар за шаром, формуванням готового виробу. Як правило, витратні матеріали — це термопластики або композити на їхній основі.


Рис. 4.7. Побутовий 3D-принтер


Рис. 4.8. Пластик у формі гранул і дроту — сировина для 3D-друку

Також застосовують плавлення, спікання або склеювання порошкового матеріалу в єдине ціле. Порошок може складатися практично з будь-якого матеріалу, який можна подрібнити до стану пудри — пластику, деревини, металу.

Наприклад, автомобіль Aston Martin (рис. 4.8) для фільму про Джеймса Бонда*, надрукували на SLS-принтері (який виконує пошарове спікання лазером порошкового матеріалу) компанії Voxeljet і успішно підірвали під час зйомок замість дорогого оригіналу.

                                                 

Рис. 4.8. Aston Martin, надрукований на 3D-принтері

III. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

1. Що спільного і чим відрізняється процес розмічання пластику (оргскла) та матеріалів, з якими ви вже працювали?

2. Як виконують розмічання за допомогою імпульсного паяльника?

3. Яких правил безпечної праці треба дотримуватися, працюючи імпульсним паяльником?


          IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Опрацювати теоретичний матеріал. 


 





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.