8 клас 02.12.2024 Проектування та виготовлення виробів із листового металу та сортового прокату

 8 клас 02.12.2024

ТЕМА: Проектування та виготовлення виробів із листового металу та сортового прокату

І. Актуалізація опорних знань

Як виконується площинна та об'ємна розмітка деталей?

З якою метою використовується кернер під час розмічання деталей з листового металу та сортового прокату?

Які види з'єднань металевих деталей вам відомі?

 ІІ. Вивчення нового матеріалу

     Ознайомившись із такими видами конструкційних матеріалів, як листовий метал і сортовий прокат, маючи загальні відомості про з'єднання матеріалів (за допомогою гвинтів, заклепок, зварювання тощо), можна перейти до процесу проектування та виготовлення виробів.

Щоб отримати готовий виріб треба знайти форму майбутнього виробу. Також, знати його розміри, кількість деталей, матеріал, з якого він буде виготовлятись, тощо. Вказані відомості необхідно відобразити на папері, і згідно з ними виготовити модель.

В конструюванні існують певні правила, за якими виконують зображення та наносять розміри. Ці правила обумовлені розподілом праці – проектування виробу здійснює конструктор, а його виготовлення технолог, робітник тощо. Отже мають бути спільні правила, за якими технолог міг прочитати всі графічні відомості про об’єкт, який спроектований іншою людиною - конструктором.

Оволодіваючи цими правилами ви будете ознайомлюватися з тими знаннями, які застосовують технологи, конструктори, дизайнери – фахівці, що працюють над створенням різноманітних технологічних об’єктів. Без графічної грамоти ми не зможемо виконати креслення майбутнього виробу або прочитати таке креслення чи ескіз, щоб виготовити нашу виріб. Навіть сам Леонардо да Вінчі, (рис. 1, а) видатний конструктор і винахідник, перед тим як втілювати свої проекти в життя, виготовляв технічний рисунок майбутнього виробу.(рис. 1, б)

  Рис.1, а


    Рис.1, б

Проектування та виготовлення виробу розпочинається з вибору та обговорення завдання. Під час вибору об'єкта проектування треба впевнитися у наявності потреби використання даного технічного пристрою.

У конструкторських бюро і проектних організаціях виконують величезну кількість креслень. Копії з креслень, виконаних в одному місці, розсилають багатьом підприємствам країни. Креслення можуть друкуватись в технічних виданнях – книгах, журналах.

- Уявіть собі, що було б, якби кожний інженер або кресляр виконував креслення по-своєму, не додержуючи єдиних правил. Такі креслення були б незрозумілими для інших. Щоб уникнути цього прийняті і діють єдині правила (стандарти) „Єдиної системи конструкторської документації”, які встановлюють однакові правила виконання й оформлення креслень та інших конструкторських документів.

На практиці доводиться виконувати зображення дуже великих деталей, як наприклад, окремих деталей літака (рис.2), корабля, автомашини, і дуже малих – деталей механізму годинника (рис. 3), деяких приладів тощо.

        
  
(рис. 2)                                                                                   (рис.3)

    Зображення великих деталей можуть не вміщуватися на аркушах стандартного формату. Малі деталі, які часом ледве помітні неозброєним оком, не можна накреслити в натуральну величину наявними креслярськими інструментами.

Тому в кресленні зображення великих деталей зменшують, а малих збільшують порівняно з дійсними розмірами.

Масштаб – це відношення довжини відрізка на кресленні до довжини відповідного відрізка в натурі, виражене певним (абстрактним) числом.

Існують такі масштаби:

Зменшення: 1:2; 1: 4; 1: 10 та ін.;

Натуральна величина: 1:1;

Збільшення: 6:1; 4:1; 10: 1.

- Для виконання нашої практичної роботи найкраще брати масштаб 1:1.

Треба пам’ятати, що в якому б масштабі не виконувалось зображення, розміри на кресленні наносять дійсні, тобто ті, які повинна мати деталь у натурі.

ІІІ. Підсумки уроку

 

  Що таке масштаб? Які правила потрібно виконувати, щоб отримати готовий виріб?


   IV. Домашнє завдання

              Опрацювати теоретичний матеріал.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 19.02.2025 (2 години) Механізми передавання та перетворення руху. Передаточне число

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини