9 клас 05.09.2024 Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні.Матеріали хімічного походження в житті людини
05.09.2024
ТЕМА: Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні.
Матеріали хімічного походження в житті людини
Правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні.
1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвінка.
2. Перед початком заняття одягнути робочий одяг.
3. Працювати тільки справним інструментом.
4. Під час роботи не відходити від свого робочого місця.
5. Не відволікатися і не заважати працювати іншим.
6. Про порушення правил негайно доповідати вчителю.
7. Про поранення негайно доповідати вчителю.
8. Про несправність інструментів та інших електрифікованих приладів негайно доповідати вчителю.
9. Закінчувати роботу тільки з дозволу вчителя.
10. Після закінчення занятті негайно прибрати своє робоче місце.
11. Виходити з майстерні тільки з дозволу вчителя.
12. Дотримуватися чистоти та порядку на робочому місці.
I. Актуалізація опорних знань
Роздивіться фото предметів, зображених на малюнку 1. Із яких матеріалів зроблено ці речі? Який із них, на вашу думку, виготовлено в наші дні, а який — давнім майстром? Чому ви дійшли такого висновку? Обґрунтуйте свою думку.
Мал. 1. Стільці, виготовлені з різних матеріалів
Завдання 2
Пригадайте, з яких матеріалів виготовлені речі, що оточують вас у повсякденному житті. Як ви вважаєте, це матеріали природного чи хімічного походження? Що, на вашу думку, стало передумовою виникнення матеріалів хімічного походження?
Завдання 3
Розгляньте малюнки, вміщені нижче. Як ви вважаєте, чи слушне твердження, що матеріали хімічного походження існують уже давно, їх було створено на основі природних складових? Свій висновок обґрунтуйте.
Мал. 2. Приклади найдавніших матеріалів хімічного походження: а — цемент; б — папір; в — скло
II. Вивчення нового матеріалу
Матеріалами хімічного походження називають такі, яких немає в природі: вони створені людиною.
Чимало сучасних матеріалів хімічного походження перевершують природні за багатьма властивостями. Вони легші, міцніші, стійкіші до впливу екстремальних умов середовища (температура, тиск, вологість тощо). Іноді виробництво й використання матеріалів хімічного походження пов'язане з меншими витратами й безпечніше для довкілля.
Матеріали хімічного походження використовують у багатьох галузях промисловості.
Так, наприклад, у будівництві використовують цемент (мал. 2, а), який одержують шляхом випалювання за високих температур (9001500 °C) різноманітної сировини — гіпсу, вапняку та глини.
До матеріалів хімічного походження належить і папір (мал. 2, б), що складається переважно з рослинних волокон і в'яжучих речовин.
До цієї групи матеріалів можна віднести й скло (мал. 2, в). У природі скло міститься у вулканічних породах. Воно утворилося внаслідок швидкого охолодження рідкої магми в результаті взаємодії з холодним повітрям чи водою. Іноді скло виявляють у процесі хімічного аналізу маси метеоритів, розплавлених під час проходження земної атмосфери цими небесними тілами. У виробництві скла використовують склотвірні матеріали, до яких належать кварцовий пісок, сода, вапняк тощо.
Нині найпоширенішими є матеріали хімічного походження, які ми називаємо пластмасами.
Пластмаси (пластичні маси) — органічні матеріали, основу яких становлять синтетичні або природні високомолекулярні сполуки (полімери), які ви вивчатимете пізніше.
Матеріали хімічного походження можуть перебувати у твердому, рідкому й газоподібному стані. Зокрема, поліетилен — тверда речовина (стає пластичним унаслідок нагрівання), епоксидна смола — рідина (твердне під час її змішування з речовиною, яка сприяє її полімеризації), парфумерні речовини є рідинами і перетворюються на гази під час їх використання.
У сучасному житті для виготовлення промислових виробів і предметів вжитку дедалі частіше застосовують композиційні матеріали.
Композиційний матеріал (КМ), або композит, — матеріал з кількох складових, кожна з яких виконує специфічні функції, забезпечуючи йому властивості, яких не має жодний з окремо взятих компонентів.
Мал. 3. Промислові вироби з композиційних матеріалів: а — корпус автомобіля; б — планшет; в — автомобільна шина
Матеріали хімічного походження (зокрема композити) все частіше замінюють метали та інші конструктивні матеріали. Так, наприклад, карбон (вуглепластик) — штучний матеріал, який виготовляють на основі смол та карбонових волокон, — застосовують для виготовлення корпусів сучасних суперкарів, літаків, деталей двигунів, елементів космічних апаратів тощо (мал. 3, а).
Основою системної плати планшета (мал. 3, б) є склотекстоліт — матеріал, який має основу зі склотканини, просочену епоксидною смолою (до 80-х років минулого століття використовували гетинакс, за основу якого правив звичайний папір).
Шина, відомий усім вам елемент більшості транспортних засобів, на перший погляд, складається лише з гуми (мал. 3, в). Проте, якщо розглянути її у перерізі, можна побачити складну композитну будову (мал. 4).
Мал. 4. Будова безкамерної шини: 1 — протектор із гуми; 2 — плече покришки; 3 — капроновий корд; 4 — захисна бічна смуга з жорсткої гуми; 5 — брекер зі сталевого корду; 6 — протекторне кільце з гуми; 7 — силове кільце з металкорду; 8 — борт для встановлення
III. Закріплення матеріалу.
- 1. Які матеріали називають матеріалами хімічного походження?
- 2. Де використовують матеріали хімічного походження?
- 3. Наведіть приклади матеріалів хімічного походження, які виготовляють із природної сировини.
- 4. Наведіть приклади матеріалів хімічного походження, які виготовляють із синтетичної сировини.
Поясніть
- 1. Що спричинило появу матеріалів хімічного походження?
- 2. Поміркуйте, якому матеріалу — штучному чи природному — ви б віддали перевагу, облаштовуючи власну оселю. Чому?
- 3. Які перспективи, на вашу думку, має виробництво штучних матеріалів?
Підбиваємо підсумки
Матеріалами хімічного походження називають такі, яких немає в природі. Вони створені людиною.
Значну частину матеріалів хімічного походження виготовляють із природної сировини.
Синтетичні матеріали створюють шляхом з'єднання простих хімічних речовин.
Матеріали хімічного походження можуть перебувати у твердому, рідкому й газоподібному станах.
Матеріали хімічного походження у порівнянні з природними нерідко мають кращі технологічні властивості.
Поглибте свої знання
На сьогодні відсоток вмісту матеріалів хімічного походження в конструкціях сучасної авіаційної техніки становить близько 15 %, але в новому поколінні літаків ця частка значно виросте. Як приклад можна навести вітчизняний літак Ан-178, перший політ якого відбувся 7 травня 2015 р. на летовищі «Гостомель».
Через те, що передня частина корпусу (фюзеляжу) літака має бути «прозорою» для встановленого на носі локатора, для його виготовлення використовують не метал, а композиційні матеріали. Загалом, у конструкції літака застосовують чимало композиційних матеріалів: склопластик, карбон (вуглепластик), який стійкіший і економніший щодо ваги.
Обтічники, елементи хвостового оперення, всі органи управління — закрилки, елерони (керовані частини крила), — усе це також виготовлено з композитів.
Завдяки тому, що багато деталей літака виготовлено з композиційних матеріалів, він має вищий коефіцієнт корисної дії у порівнянні з попередніми конструкціями й кращі показники щодо економії палива.
Мал. 5. Літак Ан-178 у випробувальному польоті
IV. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал.
Коментарі
Дописати коментар