11 клас 10.05.2022 Захист України Цивільний захист

 

11 клас  10.05.2022  Захист України

ТЕМА: Цивільний захист

Правовою основою цивільного захисту є Конституція України, Кодекс цивільного захисту, інші закони України, а також укази Президента та нормативні документи Кабінету Міністрів України. Під час НС потенційні небезпеки для життя і здоров’я людей проявляються більшою мірою, з більшою ймовірністю негативних наслідків. Кожен громадянин відповідно до Конституції України має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха, застосування зброї, а також на вимогу гарантованого забезпечення реалізації цього права від органів виконавчої влади, керівників підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності і підпорядкування. Держава як гарант цього права створює і розвиває Єдину державну систему цивільного захисту.

Цивільний захист (ЦЗ)  - система заходів, які здійснюються органами влади, їх силами та засобами, рятувальними формуваннями, що забезпечують виконання цих заходів з метою запобігання та ліквідації  НС   у мирний час і в особливий період.

Головна мета ЦЗ  підготовка органів управління, сил і засобів та  населення до захисту від наслідків НС, а також від сучасних засобів ураження.

Завдання цивільного захисту : реалізація державної політики, спрямованої на забезпечення безпеки  та захисту населення і територій, матеріальних цінностей  та довкілля від НС у мирний час та в особливий період; подолання наслідків НС,  у тому числі на території іноземних держав.

 Основні засоби захисту населення:

• укриття у захисних спорудах;

• розосередження у позаміській зоні робітників  із великих міст, евакуація іншого населення;

• забезпечення населення засобами індивідуального захисту та медичними засобами.

 ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА У  СФЕРІ ЦЗ - сукупність основних напрямків і способів діяльності держави,спрямованої на забезпечення безпеки та захисту населення і територій матеріальних цінностей і довкілля  від НС.

 ЄДИНА ДЕРЖАВНА СИСТЕМА ЦЗ − сукупність органів управління, сил та засобів, на які покладається реалізація державної політики у сфері цивільного захисту

 СТРУКТУРА  ЄДС ЦЗ:






Сили і засоби ЄДС ЦЗ  складаються із сил та засобів функціональних та територіальних підсистем:

1.       1.   ОПЕРАТИВНО-РЯТУВАЛЬНА СЛУЖБА

2.    2.  СПЕЦІАЛЬНІ та СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АРС

3.    3.  ФОРМУВАННЯ ОСОБЛИВОГО ПЕРІОДУ


Режими функціонування ЄДС ЦЗ:

  • повсякденного функціонування 
  •  підвищеної готовності
  •   надзвичайної ситуації
  •  надзвичайного, воєнного стану

Оповіщення та інформування населення про загрозу чи виникнення НС. 

Центральні та місцеві органи виконавчої влади повинні надавати населенню оперативну і достовірну інформацію про стан захисту населення і території від НС техногенного і природного характеру, про виникнення НС, методи та способи захисту, про вжиті заходи щодо забезпечення захисту. Оповіщення про загрозу виникнення НС і постійне інформування населення про перебіг подій і зміну обстановки здійснюють за допомогою завчасно створених загальнодержавної і територіальних автоматизованих систем центрального оповіщення, систем оповіщення на об’єктах господарювання, локальних систем оповіщення в зонах можливого катастрофічного затоплення, у районах розміщення радіаційно- і хімічно небезпечних підприємств, інших об’єктів підвищеної небезпеки. У системі оповіщення використовують технічні засоби загальнодержавної і галузевих систем зв’язку, радіо- і телемереж та інших засобів передавання інформації.

Встановлено такі сигнали оповіщення населення в мирний час у разі НС:

  1.  «Аварія на атомній електростанції»;
  2.  «Аварія на хімічно небезпечному об’єкті»;
  3.  «Землетрус»;
  4.  «Затоплення»;
  5.  «Штормове попередження». 

 Сигнали оповіщення населення у воєнний час такі:

- «Повітряна тривога». Цим сигналом населення попереджають про небезпеку ураження від застосування противником зброї. По радіо передається текст: «Увага! Увага! Повітряна тривога! Повітряна тривога!» За сигналом об’єкти припиняють роботу, транспорт зупиняється і все населення укривається в захисних спорудах;                                                                                                                              - «Відбій повітряної тривоги». За цим сигналом населення залишає захисні споруди і повертається на свої робочі місця і в житлові приміщення;                            - «Радіаційна небезпека» – подається в населених пунктах і в районах, в напрямку яких переміщується радіоактивна хмара, що утворилась від вибуху ядерного боєприпаса;                                                                                                                          - «Хімічна тривога» – подається у разі загрози або безпосереднього виявлення хімічного чи/або бактеріального нападу (зараження).

Отриману інформацію сповістити сусідам. Надалі діяти відповідно до вказівок органу цивільного захисту.

Організація та здійснення заходів захисту населення покладаються на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.








Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.