6 клас 24.11.2023 (2 години) Послідовність виготовлення деталей виробу з тонколистового металу (2 уроки)
6 клас 24.11.2023
ТЕМА: Послідовність виготовлення деталей виробу з тонколистового металу (2 години)
I. Актуалізація опорних знань.
Що називають технологічним процесом?
(Технологічний процес – це частина виробничого процесу, змістовні спрямовані дії по зміні форми, розмірів та властивостей матеріалів при виготовленні виробів. Технологічний процес здійснюється за допомогою технологічного обладнання: верстатів, інструментів).
Що таке технологічна карта?
(Технологічна карта – це документ, в якому записані всі процеси обробки деталей виробу, з вказівками технологічних операцій)
Що таке конструкційні матеріали?
(Конструкційні матеріали – це матеріали, з яких виготовляють вироби – метал, дріт, дерево, пластмаса, камінь, пісок тощо)
II. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
ІІI. Мотивація навчально-трудової діяльності.
Для того, щоб виготовити запланований виріб (кухонна поличка, дошка, ракетка для тенісу тощо) необхідно вміти спланувати свою роботу та розмітити заготовку відповідно до складеного ескізу. Отже, сьогодні ми з’ясуємо, яким інструментом це можна зробити, та як виконують розмічання заготовок.
IV. Вивчення нового матеріалу
Раніше ви вже ознайомилися з такими технологічними процесами, як виконання креслеників окремих деталей, правлення заготовок, з тонколистового металу, різання тонколистового металу та його обпилювання. Весь світ техніки, захоплюючих наукових винаходів і сучасних машин побудований на їх основі, ці найпростіші трудові операції так чи інакше використовуються для створення сучасних машин та їх моделей (мал. 1).
Мал. 1. Розгортки для виготовлення найпростіших
моделей
транспортних
засобів та готові моделі
І не тільки в моделюванні використовують технологічні операції, які ви вивчали. Хіба не дивно, що один із найдорожчих у світі англійський автомобіль марки «Морган» і досі виготовляють шляхом різання, правлення та гнуття його складових частин з металу вручну (мал. 2). На лівому фото добре видно, що каркас для кузова виготовлено з дерев’яних деталей. А самі панелі кузова вигинають і підганяють вручну, за місцем, тому вони є індивідуальними для кожної машини.
Мал. 2. Зліва — дерев’яний каркас та металеві
панелі кузова;
справа
— готовий автомобіль
Що ж дає змогу робити такі довершені речі і взагалі здійснювати процес виробництва? Насамперед, це правильно спланована послідовність низки технологічних операцій, які виконують одну за одною.
Технологічним процесом називають виготовлення виробу (деталі) в результаті послідовного (у певному порядку) виконання операцій з обробки матеріалу.
Щоб виготовити деталь (виріб) за креслеником, потрібно попередньо розробити технологічний процес обробки матеріалу. Під час розробки технологічного процесу треба вибрати найбільш раціональні форму і розміри заготовки, визначити найбільш оптимальні прийоми обробки заготовки, дібрати відповідні інструменти і пристосування, скласти план роботи.
Планування роботи — необхідна умова будь-якої трудової діяльності. Беручись до виготовлення того чи іншого виробу, треба передусім продумати порядок роботи від початку до кінця, тобто скласти план роботи.
Основне призначення планування полягає в тому, щоб за мінімальних витрат часу, праці й матеріалу досягти максимальної продуктивності праці.
План роботи включає:
1.
Читання кресленика, тобто визначення
форми і розмірів виробу (деталі), порядку
збирання окремих деталей, а також
матеріалу, з якого ці деталі виготовляються.
2.
Добір заготовок для всіх деталей.
3.
Визначення способів обробки заготовок
і послідовності операцій
4.
Добір різальних і вимірювальних
інструментів, а також пристосувань.
5.
Вибір способів контролю якості деталей,
що виготовляються.
6.
Підготовка робочого місця до роботи.
Технологічний процес записують на технологічних картах.
Технологічна карта містить такі відомості: номери операцій, найменування операцій, операційні ескізи, найменування ручних інструментів, різальних і вимірювальних пристосувань, норми часу на виконання окремих операцій і виготовлення виробу в цілому. До технологічної карти додається кресленик, у якому міститься загальна характеристика виробу, назви окремих деталей, їх кількість, вид матеріалу. Кресленик є вихідним технічним документом для розробки технологічного процесу. За креслеником визначають розміри виробу і розміри окремих деталей, порядок складання деталей у виріб.
Розглянемо побудову технологічного процесу і приклад технологічної карти для одного з виробів, який складається з однієї деталі, основним матеріалом для нього є тонка біла жерсть. Це зразок спрощеної моделі гелікоптера (мал. 3).
Мал. 3. Рисунок (а) та кресленик (б) спрощеної моделі гелікоптера
У технологічній карті для виготовлення моделі гелікоптера (табл. 2), показано, у якій послідовності виконують операції розмічання, вирізування, згинання елементів конструкції з метою отримання готового виробу. Також названо потрібний інструмент, за допомогою якого виконують певну операцію на кожному етапі роботи.
Приклад технологічної карти для виготовлення виробу з тонколистового металу
Цікаво знати
Британська компанія Morgan Motor Company, яка вже відсвяткувала свій сторічний ювілей, — острівець сталості в сучасному швидкоплинному світі. Кожний свій автомобіль вона виготовляє вручну, і за рік компанія випускає близько 600 машин. Тим, хто бажає придбати ексклюзивний, вироблений вручну красень-автомобіль, доводиться чекати більше року. Вартість автомобіля коливається від 44 до 300 тис. Доларів.
V. Майстер-клас
Якщо немає жесті, то можна використати фольгу.
VI. Питання для закріплення
1. Яке
призначення планування під час роботи?
2. Що включає
в себе план роботи?
3. Що називають
технологічним процесом?
4. Які відомості
містяться в технологічній карті?
5. Дати
визначення слюсарній операції гнуття.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати теоретичний матеріал. Дати відповідь на запитання (усно). Виготовити квітку, користуючись матеріалом уроку (за бажанням). Робота буде оцінена в 12 балів. Можна виготовити свій варіант.
Фото роботи присилайте на адресу: irina.kefala@gmail.com
Не забуваємо вказувати прізвище, клас і дату роботи.
Коментарі
Дописати коментар