10 клас 08.02.2024 Загальні ознаки НС. Рівні надзвичайних ситуацій. Тероризм.
10 клас 08.02.2024
ТЕМА: Загальні ознаки НС. Рівні надзвичайних ситуацій. Тероризм.
I . Актуалізація опорних знань
Чому тероризм вважають злочином проти людства?
II. Вивчення нового матеріалу
Щодня в світі фіксуються тисячі подій, при яких відбувається порушення нормальних умов життя і діяльності людей і які можуть призвести або призводять до загибелі людей та/або до значних матеріальних втрат. Такі події називаються надзвичайними ситуаціями.
Засоби масової інформації, як правило, привертають увагу громадськості до надзвичайних ситуацій, особливо коли вони пов'язані з життям відомих особистостей, призвели або можуть призвести до великої кількості жертв, становлять загрозу нормальному життю і діяльності груп людей, цілих регіонів чи навіть країн. Майже жодне газетне видання, жоден випуск радіо або телевізійних новин не виходить без таких повідомлень.
Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру, які пов’язані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування, поділяються на: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і утримання важливих об’єктів, ядерних установок і матеріалів, систем зв’язку та телекомунікації, напад чи замах на екіпаж повітряного або морського судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення суден, захоплення заручників, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадання або захоплення зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо.
Класифікація НС соціально-політичного характеру
Тероризм (від лат. terror — жах) — суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства (захоплення заручників, підпали, убивства, тортури, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей).
Як різновид організованої злочинності, тероризм може поставити під сумнів процес розвитку людства. На початку XXI ст. значно зріс та розширив межі міжнародний тероризм, тобто такий, що порушує міжнародний правопорядок.
Тероризм є злочином проти людства. Обов’язковими елементами, які характеризують тероризм, є такі:
наявність насильства (зазвичай збройного) або його загрози;
заподіяння чи загроза заподіяння шкоди здоров’ю людини або матеріальних, моральних збитків; позбавлення або загроза позбавлення життя людей.
До 1995 року тероризм охопив понад 100 країн світу, а кількість терактів з 1968 по 1995 рік наблизилася до 25 тисяч
Заручник — фізична особа, яка захоплена й утримується з метою спонукання державного органу, підприємства, установи чи організації або окремих осіб здійснити якусь дію чи утриматися від здійснення якоїсь дії як умови звільнення особи, що захоплена.
Рекомендації фахівців щодо дій під час і після захоплення вас заручником:
• не реагуйте на провокаційну чи зухвалу поведінку терористів, не вдавайтеся до дій, що можуть привернути їхню увагу, бажано підкоритися їм беззастережно;
• продовжуйте спокійно сидіти, ні про що не питаючи й не дивлячись в очі терористам;
• перш ніж пересунутися чи відкрити сумочку, запитуйте дозволу;
• сховайте документи і матеріали, що можуть вас скомпрометувати;
• віддайте особисті речі, яких вимагають терористи;
• тримайте під рукою фотокартку родини, дітей, іноді це може зворушити злочинців;
• не панікуйте, краще подумайте, як знайти вихід зі становища;
• постарайтеся зрозуміти наміри терористів, щоб оцінити можливості опору;
• з’ясуйте, налаштовані вони рішуче чи можливий діалог;
• почергово спостерігайте за терористами; старайтеся визначити точну кількість терористів;
• намагайтеся зайнятися чимось — читати, писати чи розмовляти із сусідами;
• у разі стрілянини лягайте на підлогу або ховайтеся за сидінням, але нікуди не біжіть; у подібній ситуації місця біля вікна є кращою схованкою, ніж місця в проході;
• іноді трапляється нагода врятуватися, перебуваючи біля виходів, розгляньте варіанти втечі через аварійні виходи;
• якщо вдається симулювати симптоми хвороби, є можливість звільнитися в результаті переговорів: часто терористи звільняють жінок, дітей, літніх і хворих людей;
• звільнені заручники мають повідомити якнайбільше деталей: скільки загарбників, у якій частині транспортного засобу вони перебувають, яка в них зброя, скільки пасажирів тощо.
Надзвичайні ситуації як наслідки терористичних актів – це можливі великі жертви населення, масова загибель сільськогосподарських тварин, значні матеріальні збитки і психологічний стрес населення.
- Який вид тероризму вважається найбільш небезпечним?
- Які основні ознаки тероризму?
- Що є основною причиною виникнення тероризму?
Відповіді надсилайте на адресу: irina.kefala@gmail.com
Не забуваємо вказувати прізвище, клас і дату роботи.
Коментарі
Дописати коментар