5 клас 04.03.2024 Види побутових електроприладів (2 години)

 5 клас 04.03.2024 

ТЕМА: Види побутових електроприладів (2 години)

I. Актуалізація опорних знань учнів.

-Що ви знаєте про електропостачання та електричні прилади?

II. Вивчення нового матеріалу

    Уявіть, що в усьому вашому будинку раптом припинилося постачання електричної енергії, мабуть кожен з вас хоча б раз був свідком такої неприємності. За таких обставин починаєш розуміти, як багато електричних приладів нас оточують і як їх робота підвищує загальний рівень комфорту в побуті.

Важко уявити сучасний світ без електроприладів, які функціонують завдяки електричній енергії. Тепло, світло, механічний рух, створювані різними побутовими приладами, — усім цим ми зобов’язані здатності того чи іншого електричного приладу використовувати електричну енергію для виконання своїх функцій (нагрівання, освітлення, механічна дія). Без електричної енергії люди не мали б комп’ютерів, радіо і телебачення, не полетіли б у космос. Навіть автомобілю, що приводиться в рух спалюванням суміші бензину й повітря, не обійтись без власної електричної мережі. Без перебільшення можна сказати, що електрична енергія і явища, пов’язані з її виробленням, передачею та споживанням, зумовили розвиток сучасної цивілізації.

    Чому саме електрична енергія отримала таке широке застосування в побуті? Головна перевага електричної енергії полягає в простоті, з якою її можна перетворити на інші види енергії. В електродвигунах вона перетворюється на механічну енергію й обертовий вал двигуна надає руху різним механізмам. В електронагрівальних та освітлювальних приладах енергія, яка надходить через різні види проводів, змушує їх нагріватися та виділяти тепло (обігрівачі) або розжарює їх до таких високих температур (2000—2500 °С), що вони починають випромінювати світло (лампи розжарювання).

Мал. 1. Будова електричного дроту

    Електрична енергія надходить до нашого дому по проводах подібно до того, як вода — по трубах. Електричну енергію виробляють великі потужні електростанції, для цього вони використовують енергію потоку води, який обертає турбіни генераторів, теплову енергію пари, отриману в результаті спалювання вугілля, газу або нафти, та атомну енергію. Найкраще електрична енергія передається по металевих проводах, виготовлених із міді та алюмінію, які ззовні вкривають шаром ізоляції, тобто матеріалу, що не пропускає електрику (гума, пластмаса). Будову електричного дроту показано на малюнку 1.

    Коли ви натискаєте на вимикач лампи або якого-небудь приладу, то електрична енергія, що надійшла від електростанції, надходить у прилад, і він починає працювати. Споживання електричної енергії відбувається завдяки налагодженій системі електропостачання (мал. 2).

Мал. 2. Спрощений вигляд системи електропостачання

Система електропостачання складається з машин та пристроїв, призначених для передаваня енергії від електростанції, де вона виробляється, до місць її споживання.

Технічний пристрій, що виробляє електричну енергію, називають джерелом електричної енергії. На електричних станціях джерелами електричної енергії є потужні електрогенератори (мал. 3), за своєю будовою вони подібні до мініатюрного електрогенератора в ручному ліхтарику-«жучку» (мал.4) або велосипедного генератора.

У багатьох електричних пристроях використовуються хімічні джерела електричної енергії, які зазвичай називають хімічними елементами, або просто батарейками (мал. 5).

Мал. 3. Електрогенератори на електростанції

Мал. 4. Ручний ліхтарик «Жучок»

Мал. 5. Хімічні джерела електричної енергії: а — зовнішній вигляд; б — будова хімічного елемента

Хімічні джерела електричної енергії мають на корпусі позначки «+» (центральний вивід) і «-» (вивід внизу на корпусі). Підключаючи батарейку до якогось приладу, треба, щоб її виводи відповідали таким самим позначкам на приладі.

Споживач електроенергії — пристрій, що працює від електричної енергії.

Пристрій керування — пристрій, призначений для вмикання та вимикання, а також для зміни режимів роботи приладу.

Мал. 6. Зовнішній вигляд сучасних лічильників електроенергії

    Перш ніж потрапити із зовнішньої мережі в квартиру, електрична енергія проходить через запобіжники, які перегоряють при надто великому споживанні електричної енергії, припиняючи при цьому її подачу до споживачів. Якщо не встановлювати запобіжник, то дроти, по яких вона проходить, можуть перегрітися і спричинити пожежу. З метою ощадливого використання енергії та її обліку вона після запобіжника проходить через лічильник (мал. 6). Цей прилад фіксує кількість спожитої електроенергії. Слідом за лічильником стоїть загальний вимикач, за допомогою якого можна від’єднати від мережі всю квартиру, наприклад у разі перевірки електриком стану проводки або під час її ремонту.

    Отже, всі прилади, і побутові в тому числі, які працюють на електричній енергії, є споживачами.

    У нашому повсякденному побуті ми також використовуємо різні споживачі електричної енергії. Зокрема, це різноманітні електропобутові прилади.

    Поняття «побутові прилади» з’явилося не так вже й давно. Запитайте у своїх бабусь і дідусів, думали вони, що коли-небудь те, що здавалося неймовірним і фантастичним, міцно увійде в наше життя? Неймовірне тепер стало повсякденним і звичним, і ми перестали його помічати. У наших будинках з’явилися побутові прилади — непомітні і скромні помічники, що мають великі можливості.

    Пригадайте, як зазвичай починається ваш ранок і скільки різних побутових електроприладів допомагають вам не спізнитися до школи. Поки ви вмиваєтеся, сніданок розігрівається в мікрохвильовій печі, на столі весело закипає електричний чайник, а по всій квартирі розноситься чудовий запах свіжоспечених у хлібопічці булочок. А якщо ще згадати про дідусеву електричну бритву, фен, яким користується мама, та інші досягнення технічного прогресу? Все це — побутові електроприлади — цілий світ простих і складних дуже корисних речей.

    Мабуть, важко знайти ту сферу нашої повсякденної діяльності, де б нам на допомогу не приходила побутова техніка. Ми довіряємо їй приготування їжі, прання і прибирання, управління мікрокліматом у приміщеннях, догляд за власною зовнішністю, вона допомагає організувати наше дозвілля, зв’язує нас з нашими близькими та друзями.

Ознайомимося з побутовими електроприладами, розподіливши їх на групи за певними ознаками, наприклад, за призначенням.

До нагрівальних належать такі прилади.

  • Прилади для приготування їжі: плити та печі; кавоварки; грилі і шашличниці; духовки (мал. 7);

Мал. 7. Прилади для приготування їжі та напоїв

  • Прилади для нагрівання води: електрочайники, самовари і кип’ятильники (мал. 8).

Мал. 8. Електроприлади для нагрівання рідини

Мал. 9. Електрообігрівач

  • Опалювальні прилади: каміни; калорифери (мал. 9). Праски та паяльники (мал. 10).
  • Кухонні електроприлади: кухонні машини (комбайни); соковижималки; кавомолки, м’ясорубки; міксери; посудомийні машини; морожениці; картоплечистки; хліборізки (мал. 11).

Мал. 10. Електроприлади для виконання певних технологічних операцій: а — електропраска; б — електропаяльник

Мал. 11. Кухонний електрокомбайн

  • Прилади для зберігання харчових продуктів: холодильники та морозильники (мал. 12).

Мал. 12. Електроприлади для зберігання харчових продуктів

  • Прилади для прибирання приміщень: пилососи, натирачі та електрощітки (мал. 13).


                        Мал. 13. Електроприлади для прибирання: пилосос
  • Прилади для створення мікроклімату: вентилятори і тепловентилятори; зволожувачі; іонізатори; очищувачі повітря; кондиціонери (мал. 14).


Мал. 14. Кондиціонер

Прилади індивідуального користування: фени; масажні прилади; бритви; машинки для стрижки волосся (мал. 15).


                                                     Мал. 15. Електрофен

Електроприлади для виконання побутових технологічних операцій: пральні машини, швейні машини (мал. 16).

Мал. 16. Пральна машина, швейна машина

Освітлювальні прилади: люстри, бра, світильники (мал. 17).

                                    Мал. 17. Освітлювальні електроприлади

Електронні прилади: телевізори, магнітофони, відеомагнітофони, програвачі, підсилювачі, комп’ютери (мал. 18).

Мал. 18. Електронні прилади

Електроінструменти: дрилі, точила, пилки (мал. 19).

Мал. 19. Ручний електроінструмент

    Кожен електроприлад має своє призначення, він розрахований на певні умови використання, має певні електричні характеристики. Ці дані записуються в технічному паспорті, а найбільш значущі у вигляді таблички кріпляться на корпусі приладу. На ній зазначають електричні характеристики, дату випуску, завод-виробник тощо. До кожного побутового електроприладу додається інструкція-паспорт, де зазначаються технічні характеристики, будова і принцип роботи, правила безпечної експлуатації та інші дані.

Тож перш ніж використовувати той чи інший електроприлад, слід уважно ознайомитися з його характеристиками та правилами використання .

III.  Запитання лдя закріплення матеріалу

  • 1. Які побутові прилади можна віднести до електричних?
  • 2. Назвати різні види джерел електричної енергії.
  • 3. Які ви знаєте нагрівальні електроприлади?
  • 4. Які побутові прилади є споживачами електричної енергії?
  • 5. У якій документації можна знайти детальну інформацію про характеристики електроприладу?

Додаткова інформація

    Різні електричні явища відомі людям вже досить давно. Кожен з вас і сам зможе повторити дослід, подібний до якого проводили ще давні греки. Якщо потерти пластмасову кулькову ручку об рукав своєї вовняної сорочки, а потім піднести її до дрібних папірців, то вони притягнуться до ручки завдяки електричній енергії (мал. 20). Ця енергія пов'язана з предметами, які торкалися один одного (ручка і вовна), її не можна передавати на відстань і використовувати в різних приладах.

Мал. 20. Папірці притягуються завдяки електричній енергії

Додаткова інформація

• Стародавні греки знали, що шматочок бурштину (грецькою «електрон»), натертий тканиною або вовною, притягує до себе легкі предмети (пух, пір’я, волосся).

• Наприкінці XVIII ст. італійський анатом та фізіолог Луїджі Гальвані (1737—1798) помітив появу електрики під час контакту пари пластин, виготовлених з різних металів, з деякими речовинами (кислотами). Це явище пояснив та продовжив досліди італійський фізик Алессандро Вольта (1745—1827). У результаті його дослідів було створено джерело електричної енергії, котре на честь Л. Гальвані назвали гальванічним елементом.

Мал. 21. Зовнішній вигляд перших електричних прасок

• Перша електропраска була запатентована в 1881 р. (мал. 21). На відміну від існуючих сьогодні моделей, перші праски важили близько 6 кг і для отримання тепла в них використовувалися вугільні електроди. Такі електричні праски були вельми незручними в експлуатації та досить пожежонебезпечними.

IV. Домашнє завдання

Опрацювати теоретичний матеріал. Відгадати загадки і записати відповіді.

Фотозвіти надсилайте на адресу: Відповіді надсилайте на адресу: irina.kefala@gmail.com  Не забуваємо вказувати прізвище, клас і дату роботи.


Бережіть себе!





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.