5 клас 06.11.2023 (2 уроки) Короткі відомості з історії розвитку техніки. Типові та спеціальні деталі, способи їх з’єднання.

 

5 клас 06.11.2023 (2 уроки)

ТЕМА: Короткі відомості з історії розвитку техніки. Типові та спеціальні деталі, способи їх з’єднання.

І. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

  1. 1. Що таке техніка?
  2. 2. Що ви розумієте під словом «машина»?
  3. 3. З яких частин складається машина?

ІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.

    Щодня ви зустрічаєтесь із різними механізмами. Ці механізми мають як відмінні так і спільні частини. Відрізняються один від одного своїм призначенням та способами керування. Спільними можуть бути деталі а також те, що ними у більшості випадків керує людина. Знаючи типи машин чи механізмів та їх особливості можна раціонально їх використовувати як на виробництві так і в побуті.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Машина (з лат. machina — рухати) — це механізм або комплекс механізмів, призначений для виконання корисної роботи шляхом перетворення одного виду енергії на інший.

    У наш час важко знайти предмет або продукт споживання, який був би виготовлений або доставлений без допомоги машин. Без них неможливий розвиток науки й виробництва, медицини й будівництва, які потребують сучасних інструментів і матеріалів. Не можна без застосування машин задовольнити й потреби населення. Конструкції машин постійно вдосконалюються згідно з вимогами виробництва та технічного прогресу.

    Техніка – це сукупність засобів і знарядь праці, що застосовуються в суспільному виробництві та призначені для створення матеріальних цінностей. Знаряддями праці називають (сукупність) машини, верстати, інструменти та інші пристрої. Оскільки за допомогою знарядь (машин та пристроїв) людина може споруджувати будівлі, шляхи, виготовляти одяг, взуття, то відповідно використовують різні машини, і розрізняють різну техніку: будівельну, автомобільну, ремонтно-шляхову, швейну, машинобудівну тощо. Машини та інші знаряддя праці значно помножують сили людини, полегшують її працю в сучасному господарстві і побуті.

Елементи бесіди під час викладу нового матеріалу:

Назвіть знаряддя праці, які ви можете використовувати в домашніх умовах? (ножиці, молоток, праска, пилосос тощо).

Техніка розвивалась за такими (умовними) напрямками :

  • розвиток конструкції;
  • розвиток матеріалів (від використання природних матеріалів( деревини , каменю) до сучасних штучно виготовлених );
  • розвиток технологій (від плавлення бронзи в малих печах до виплавляння сучасних високоякісних металів в доменних або мартенівських печах );
  • розвиток джерел енергії(від використання теплової енергії(вогнище, згодом пара) до атомної енергії);
  • розвиток знарядь праці − спочатку знаряддя праці були примітивні. Ними користувалися первісні люди (наприклад камінь замість сокири чи молотка).

    Знаряддя праці вдосконалювалися. Але розвиток на цьому не закінчився. З часом виникають робочі машини першого покоління. До них можна віднести перший млин для перетворення зерен на муку, яким користувалися наші пращурі; його робоча частина складалася з двох каменів: одного великого і меншого, який приводили в рух за допомогою людських рук.

Робочі машини другого покоління − це механізми, які приводились в рух не людиною, а силами природи (наприклад вітряний млин, гідромлин). Сюди ж можна віднести машини, які працювали з допомогою парового двигуна. Ще однією ознакою цього покоління машин є те, що декілька механізмів було приєднано до одного джерела енергії - парового двигуна.

Сьогодні в сучасних машинах кожен механізм має своє окреме джерело енергії (наприклад у підйомного крана окремі двигуни на переміщення крану та на підйом якогось вантажу) також у них запроваджено автоматизацію процесів та використання ЕОМ.

Основне призначення машин – повна або часткова заміна ручної праці з метою підвищення її продуктивності.

Залежно від виконуваної роботи розрізняють машини енергетичні та робочі. Енергетичні машини призначені для перетворення енергії. Це електродвигуни, електрогенератори, турбіни, парові машини тощо. Робочі машини змінюють форму, властивість і положення предметів або складають, обробляють та використовують інформацію.

Робочі машини поділяються на:

технологічні (металообробні верстати, будівельні, сільськогосподарські, швейні машини та ін.);

транспортні (автомобілі, літаки, тепловози , теплоходи та ін.); транспортуючі (конвеєри, підйомні крани, підйомники, елеватори та ін.);

інформаційні (ЕОМ та пристрої);

Технологічна машина – це механічний пристрій, що змінює форму та розміри матеріалу для виготовлення виробів. Токарний верстат для обробки деревини – представник технологічних машин. Зовнішній вигляд свердлильного і токарного верстатів дає змогу з’ясувати відмінність між ними. У свердлильному верстаті розміщення основних частин – вертикальне, а в токарному – горизонтальне. На свердлильному верстаті обертальний та поступальний рух здійснює інструмент; на токарному – обертається заготовка, а інструмент здійснює поступальний рух.

На виробництві й побуті широко застосовують транспортуючі машини. Відмінність між ними полягає в тому, що транспортні машини перевозять вантаж (автомобілі, трактори, теплоходи та ін.), а транспортуючі (транспортери, конвеєри, ескалатори тощо) переміщують вантажі своїми робочими органами – стрічками, ланцюгами, канатами. При цьому вони самі залишаються нерухомі.


                                                      Мал. 1. Види машин

Робота сучасних машин неможлива без механізмів. Механізми призначені для передачі та перетворення руху. Прикладами механізмів може бути ножний та електричний приводи у швейній машині (мал. 2).


                                            Мал. 2. Приводи швейної машини

Механізм — сукупність пов’язаних між собою деталей, призначених для перетворення та передачі руху.

Деталь як одиниця виробу

Елементом механізму є деталь, яка становить одне ціле й не може бути розібрана без руйнування на простіші складові (мал.3). Кількість деталей у сучасних машинах сягає десятків тисяч.



                                                    Мал. 3. Деталі машин

Деталь — частина машини або механізму, виготовлена з одного куска матеріалу.

Типові та спеціальні деталі

    Деталі за їх використанням у машинах і механізмах поділяють на дві групи. Деталі, що застосовують у багатьох машинах, називають типовими, а деталі, що застосовують тільки в деяких машинах, — спеціальними (мал. 4).



    Прикладами типових деталей можуть бути болти, гайки, втулки, які є в автомобілях, велосипедах, літаках, теплоходах та інших машинах. А такі частини, як зубчасті колеса, колінчасті вали мають притаманну тільки для певних машин і механізмів будову, застосовують на двигунах тепловозів, автомашин, комбайнів. Такі деталі належать до спеціальних.

IV. Це цікаво

    За ознаками застосування та поширення в машинобудуванні існують також оригінальні деталі, які конструюють і виготовляють для певної машини. Вони, як правило, раніше не проектувались і не виготовлялись.

Способи отримання деталей

Деталі можна отримати різними способами: різанням, штампуванням, литтям тощо. Випилювання деталей виробів із деревини та металу належить до різання. Під час утворення деталей різанням із заготовки знімають надлишки матеріалу, які перетворюють на стружку. Для цього використовують різальні інструменти та обладнання (мал.5). Таким способом виготовляють велику кількість деталей і виробів.


                                      Мал. 5. Виготовлення деталей різанням

Деталі складної форми утворюють за допомогою лиття. На ливарному виробництві розплавлений метал (пластмасу, гуму тощо) заливають у спеціальні форми, які мають форму деталі (мал. 6).


                                    Мал. 6. Виготовлення деталей литтям

З листового металу зручно у великій кількості виготовляти деталі простої та складної форми. Штампування — це процес виготовлення деталей складних форм і потрібних розмірів під дією ударного навантаження на заготовку, вміщену в спеціальний штамп. Для штампування використовують різноманітні преси зі змінними формами (мал. 7).


                                     Мал. 7. Виготовлення деталей штампуванням

    Нині вимоги до якості деталей значно підвищилися. Це пов’язано з особливими вимогами експлуатації виробу. Важливим чинником є значний крок уперед усіх технологій обробки — з’явилися високоточні верстати, вдосконалюються інструменти. Також важливим є існування альтернативних варіантів обробки. Наприклад, якщо з якихось причин неможливо виконати шліфування, а поверхня має бути досить точною, то використовують багатократне тонке точіння.

V. В скарбничку знань

Машина, механізм, деталь, типові та спеціальні деталі, різання, лиття, штампування.

  •  Чим відрізняється машина від механізму?
  •  Що таке деталь?
  •  Які деталі належать до типових?
  •  Назви спеціальні деталі.
  • Якими способами можна виготовити деталі?

VІ. Підсумок уроку. Питання для закріплення матеріалу.

    До яких типів машин (технологічних, транспортних чи транспортуючих) належать м’ясорубка, друкарська машинка, швейна машина, свердлильний верстат, конвеєр, автомобіль, бульдозер, ескалатор у метро, електровоз, трамвай?

VІІ. Домашнє завдання

а) Опрацювати теоретичний матеріал

б) Яка основна відмінність між машинами? (скласти за бажанням таблицю на прикладі двох машин).

Порівняльна характеристика машин( любого типу) та відповідне заповнення таблиці.

Таблиця 1 

Назва машиниОсновні частиниВідмінності

Робота буде оцінена в 12 балів.

Відповіді надсилайте на адресу: irina.kefala@gmail.com

Не забуваємо вказувати прізвище, клас і дату роботи.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.