9 клас 12.02.2024 Контроль якості виконаних робіт та усунення можливих недоліків
9 клас 12.02.2024
ТЕМА: Контроль якості виконаних робіт та усунення можливих недоліків
I. Актуалізація опорних знань
Завдання 1
Роздивіться малюнок
1. Поміркуйте, які причини і яке походження мають дефекти на конструкційних матеріалах (поверхні виробу або деталі). Свою думку обґрунтуйте.
Мал. 1. Дефекти на конструкційних матеріалах: а — дефект зовнішнього шару фанери «сучок, який випадає»; б — дефект пиломатеріалів «гнилий сучок»; в — дефект виконання оздоблювальних робіт у вигляді патьоку після фарбування; г — подряпини на органічному склі унаслідок необережної обробки матеріалу
II. Вивчення нового матеріалу
Контроль якості виконуваних робіт — встановлення відповідності окремих деталей, продукції та процесів вимогам нормативно-технічної документації та зразкам-еталонам.
Мал. 2. Сировина та матеріали для виготовлення виробів: а — гранули пластмас; б — деревина; в — металевий прокат
До діяльності з контролю якості виконуваних робіт можна також віднести убезпечення від постачання недоброякісних матеріалів (мал. 2, а, б), інструментів та витратних матеріалів (ножівкові полотна, пилочки, різці, лакофарбові матеріали тощо) до них, виявлення дефектної продукції на ранніх етапах технологічного ланцюга, що запобігає виготовленню недоброякісних виробів.
Об'єктами технічного контролю є всі складові процесу виробництва: предмети праці, засоби праці, технологічні процеси, праця виконавців, умови праці.
До предметів праці, якість яких контролюється, належать сировина й матеріали (мал. 3), напівфабрикати, деталі, складальні одиниці (вузли), готова продукція, конструкторська та технологічна документація.
Засоби праці, що підлягають контролю, — це обладнання, пристосування та інструмент (мал. 4).
Контроль технологічних процесів передбачає перевірку відповідності їх здійснення кресленикам, технологічним картам, а також охоплює процеси створення конструкторської, технологічної та іншої документації.
Мал. 4. Приклади засобів праці, стан яких потрібно контролювати: а — обладнання (свердлильний верстат); б — пристосування (важільні ножиці); в — слюсарний інструмент
Мал. 5. Контрольно-вимірювальні інструменти
Контроль праці виконавців полягає в перевірці й оцінюванні якості результатів праці конструкторів, технологів, робітників.
Засоби технічного контролю.
Залежно від параметрів, які контролюються, застосовують різноманітні засоби контролю (контрольно-вимірювальні прилади та інструменти), які поділяють на дві групи:
- 1) такі, що визначають абсолютні розміри або значення контрольованих величин (кутоміри, лінійки, штангенциркулі тощо; мал. 2);
- 2) такі, що визначають лише межі контрольованих величин, що дає змогу сортувати об'єкти за групами якості — контрольні сортувальні пристрої з двома граничними значеннями вимірювальних величин: найбільшим і найменшим (калібри, скоби, пробки тощо; мал. 6).
Завдання 2
Назвіть контрольно-вимірювальні інструменти, зображені на малюнку 2.
Види контролю якості.
Потреба контролю якості виконуваних робіт на кожному з етапів їх виконання зумовлює різноманітність його видів, які класифікуються за певними групами.
1. Об'єкти контролю:
- технологія — контроль відповідності здійснюваних технологічних процесів технологічним картам;
- умови праці — контроль за дотриманням гігієнічних вимог, параметрів безпеки праці, режимів праці й відпочинку.
Мал. 6. Приклад використання різьбової пробки типу «прохід—непрохід»
2. Стадії виробничого процесу (види контролю):
- запобіжний — перевірка якості матеріалу заготовок, напівфабрикатів та комплектуючих до початку обробки або складання;
- операційний — контроль параметрів заготовок, деталей та вузлів у процесі виготовлення (самоконтроль здійснює безпосередній виконавець даної операції, технологічного процесу);
- приймальний (вихідний, кінцевий) — контроль відповідності параметрів готового виробу (геометричних форм та розмірів, зовнішнього вигляду виробу).
Розгляньмо найзагальніші варіанти усунення недоліків на різних стадіях виробничого процесу. Використовуючи запобіжний вид контролю, слід зосередитися на перевірці якості матеріалу заготовок.
Завдання 3
Проаналізуйте зображення дефектів заготовок, зображених на малюнку 2, а, б, і запропонуйте варіанти вирішення проблеми за умови виготовлення з них виробів із прозорим і непрозорим видом оздоблення.
Заготовка (мал. 2, а) за використання її для виробу з непрозорим оздобленням (фарбування пігментною фарбою) може бути підготовлена до оздоблення шпаклюванням із наступним шліфуванням її поверхні. Для прозорого оздоблення за допомогою лаків заготовка з такою вадою не придатна (хіба що виробник хоче надати виробу вигляду старовинності й природності). Для деталей, які не несуть на собі значних навантажень, можливий варіант виготовлення заглушок із відповідного матеріалу, які приховають дефект деревинного матеріалу (мал. 7). Цей прийом використовують як для фанери, так і для пиломатеріалів.
Мал. 7. Послідовність усунення дефекту в заготовках із фанери або деревини: а — висвердлювання частини заготовки з дефектом (бажано не наскрізне); б — виготовлення заглушок відповідного розміру; в — встановлення заглушок у заготовлені отвори на клею; г — обробка частин заглушок, які виступають
Завдання 4
Проаналізуйте зображення дефектів заготовок (виробу) після виконання певних технологічних процесів (фарбування деталі, виробу, вирізання деталі з органічного скла і пошкодження її поверхні), показаних на малюнку 2, в, г, і запропонуйте варіанти усунення вказаних недоліків.
На малюнку 2, в показано утворення патьоків унаслідок нанесення занадто великої кількості фарби для одношарового покриття.
Усунення дефекту: дочекатися повного висихання фарби у патьоках (може зайняти більше часу, аніж сушіння якісно накладеного шару фарби), після чого провести шліфування патьоків дрібнозернистою наждачною шкуркою. Після вирівнювання поверхні повторити процес нанесення фарби.
Подряпини з поверхні органічного скла видаляють виконанням технологічної операції «полірування» (див. § 16) підручник Лебедєва.
III. Закріплення матеріалу.
Чи добре засвоїли?
- 1. Що являє собою процес контролю якості виконуваних робіт?
- 2. Які складові процесу виробництва піддаються технічному контролю?
- 3. Вкажіть види контролю, що їх застосовують для перевірки якості виконуваних робі
Підбиваємо підсумки
Щоб отримати виріб належної якості, треба здійснювати заходи контролю за якістю на кожному з етапів виробничого процесу, починаючи від перевірки проектно-технологічної документації і закінчуючи опоряджувальними роботами. Об'єктами технічного контролю є всі складові процесу виробництва: предмети праці, засоби праці, технологічні процеси, праця виконавців, умови праці.
Можливі дефекти бажано усувати на етапі вибору заготовки та на стадіях завершення кожної технологічної операції з обробки окремих деталей комплексного виробу.
Поглибте свої знання
Основні етапи розвитку управління якістю у світі відбувалися в такій хронологічній послідовності:
1905 р. — Ф. У. Тейлор запровадив систему допусків на розміри деталей, що роблять їх взаємозамінними. Запропонована Тейлором система допусків на розміри деталей дала змогу розвивати спеціалізацію у серійному та масовому виробництвах, адже будь-яку деталь з партії з розмірами в межах допуску можна використовувати для збирання готової машини або механізму. Розвиток спеціалізації позитивно позначився на якості продукції машинобудування та зниженні питомих витрат на її виробництво. Система допусків на різні деталі застосовується й сьогодні;
1946 р. — за рішенням ООН створено Міжнародну організацію зі стандартизації (ISO, ІСО);
1979 р. — видано стандарт на систему забезпечення якості Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ);
1987 р. — опубліковано міжнародні стандарти ISO серії 9000 і незабаром прийняті багатьма країнами світу як національні;
1996 р. — видано стандарти ISO з управління охороною довкілля серії 14 000;
2000 р. — від цього року і дотепер ISO регулярно перевидає і доповнює міжнародну систему стандартів для різних галузей.
IV. Домашнє завдання
- 1. За якими ознаками слід контролювати засоби праці, показані на малюнку 4?
- 2. У чому полягає відмінність використання засобів контролю розмірів деталей першої та другої групи?
Відповіді надсилайте на пошту: irina.kefala@gmail.com
Не забувайте вказувати прізвище, клас і число виконаної роботи.
Коментарі
Дописати коментар