9 клас 29.04.2024 Стилі в одязі. Вибір власного стилю

 

9 клас 29.04.2024

ТЕМА: Стилі в одязі. Вибір власного стилю 


I. Актуалізація опорних знань Проблемні запитання

  • Як зорієнтуватись у розмаїтті стилів одягу?
  • Що допоможе вибрати індивідуальний стиль?
  • Як правильно добирати одяг за типом фігури?

II. Вивчення нового матеріалу

     Жодному з нас зовсім не байдужа власна зовнішність. Ми завжди хочемо бути красивими й привабливими, тому що зовнішній вигляд - це найперша інформація, яку навколишні одержують про нас. Віра в себе, відчуття своєї неповторності - основне джерело самоповаги. Не варто забувати приказку: «Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму». Тобто не тільки зовнішній вигляд людини, але й те, як вона мислить, багато в чому визначається внутрішнім світом людини, її індивідуальністю. Індивідуальність - головне багатство особистості.

Мода на одяг, зачіски і навіть спосіб життя була й залишається засобом підкреслення індивідуальності та культури людини. Що більше вони відповідають правилам етикету, то доцільніші й ліпші. Зі смаком дібраний одяг і, звичайно ж, його охайний вигляд роблять людину впевненою, зібраною, енергійною. Щоб одягатися красиво, не обов’язково мати повну шафу речей. Тут слово за модою і смаком. Ще в давнину говорили: «Намагайся бути витонченим, але не чепурним».

Мода - це недовготривале панування в суспільстві певних смаків, що виявляються в зовнішніх формах одягу, побуту. Вона додає зовнішньому вигляду людини природності й респектабельності, вимагає почуття міри, урахування чинників часу, смаку, віку. Головна тенденція в моді, як чоловічій, так і жіночій, - знайти свій стиль в одязі, який би підкреслював чесноти й індивідуальність особистості.                                                                                                                Стиль - це сукупність певних зовнішніх ознак (рис обличчя, особливостей побуту, художнього конструювання та оздоблення одягу, взуття тощо), характерних для певного народу. Стиль будь-якого одягу формується впродовж століть, тому в ньому відображається історія нації, її національні цінності, ідеали, культура, звичаї, традиції тощо. Як частина народної душі, він має великі історичні та художні цінності. Тривалий час формувались особливості конструювання моделей українського національного одягу.                                                                        Основу українського національного чоловічого стилю становлять сорочка, пошита з конопляного або льняного полотна, і вовняні або сукняні штани (мал.1).

Мал. 1. Стилі українського чоловічого та жіночого костюма

Сорочка, що одягається на тіло, часто служить і верхнім одягом. Відмінною особливістю української чоловічої сорочки є розріз по переду, який прикрашено вишивкою.                                                                                                                    Чоловічі штани українці закріплювали на тілі за допомогою шнурка або ременя із пряжкою. Українські штани, особливо штани козаків - шаровари, відрізнялися дуже великою шириною. Українські гуцули нижній край червоних сукняних штанів прикрашали з вивороту вишивкою, яку виконували яскраво-жовтими і зеленими вовняними нитками. Вишиті кінці штанин завжди відгинали наверх.                      Основу українського жіночого костюма також становить сорочка. Її ще називали кошулею. Вона довша від чоловічої і складається з двох частин - нижня частина (підтічка) шиється з грубішої матерії, ніж верхня. Сорочки українських горян - бойків та лемків кроїли з двох частин, які надягали окремо. Є в українців і цільні сорочки (додільні) - саме вони вважаються в жінок ошатними й святковими. Відмінна риса української жіночої сорочки - прикрашання її елементами орнаментів. Поділ та кайму сорочки оздоблювали вишивкою, щоб їх було видно з-під верхнього одягу. Так само прикрашали й рукава сорочки, особливо в місцях з’єднання рукава з плечем, де полик (вставка) являв собою зазвичай вишитий шматок матерії чотирикутної форми. Широкі рукави сорочки закінчувалися манжетом біля зап’ястя. Національні костюми різних регіонів України мають характерні особливості їх форми, крою, пошиття та оздоблення.

Подібні стилі має й дитячий національний одяг (мал. 2).

Мал. 2. Український дитячий одяг

Український національний костюм втілює національну самосвідомість, етнічну самоідентифікацію і одночасно є могутнім засобом історичного формування, як в індивідуальній, так і в суспільній свідомості. Костюм має яскраво виражений знаковий характер людини, її приналежність до певного етносу, створює її художній образ, утілює естетичний ідеал.                                                           У сучасному світі вирізняють чотири основних (стандартних) стилі: класичний, спортивний, романтичний, екзотичний. Кожен з них має свої особливі різновиди.         Класичний стиль (мал. 3) передбачає відсутність нефункціональних деталей, зайвих прикрас, яскравих кольорів. Зміна модних тенденцій цього стилю стосується переважно зміни тканин, кольорів, часткового вдосконалення моделей, перевірених часом.


Мал. 3. Класичний стиль

Одяг у класичному стилі об’єднує в собі все найкраще, що було придумано у світі моди. Строгість, стриманість і елегантність - основні правила цього стилю. В одязі класичного стилю можна ходити в школу, а додавши колориту - піти в театр або на день народження.                                                                                                Дуже популярний серед людей будь-якого віку зручний спортивний стиль (мал.4). Спочатку він будувався на основі одягу для професійного спорту, так званих уніформ, а пізніше трансформувався в окремий стиль, яким ми сьогодні користуємось. Асортимент цього стилю включає практично всі види неформального одягу: куртки різної форми, джинси, майки, кепки, штани, які шиються з різноманітних тканин та кольорів, та їх неймовірні на перший погляд поєднання. Характерним для цього стилю є використання великої кількості застібок: ґудзиків, гачків, кнопок, блискавок тощо. Цим видом стилю користуються в різних випадках.

                           

Мал. 4. Спортивний стиль

Наприклад, у джинсовому одязі можна ходити не тільки на тренування, але й на прогулянку, наприклад у ліс, і не боятися, що він забрудниться або помнеться. Одяг у спортивному стилі дуже зручний, адже він не сковує рухів. У твоєму гардеробі він також повинен бути. Але для урочистих або святкових випадків бажано послуговуватися одягом класичного стилю.                                              Романтичний стиль (мал. 5) відрізняється ошатністю й підкреслює поетичну натуру юнака. У такому одязі, звичайно, недоречно відвідувати школу або ходити в похід - він не призначений для повсякденності.

Мал. 5. Романтичний стиль

А от в одязі екзотичного стилю тобі буде дуже зручно навесні та влітку: яскраві квітчасті шорти, сорочки, футболки й майки просто незамінні о цій порі року (мал. 6).

Мал. 6. Екзотичний стиль

У моді для підлітків, у їхній манері одягатися проявляється декілька нестандартних стилів залежно від інтересів і пріоритетів (субкультури).        Кожному з нас доводилося, йдучи вулицею, їдучи в транспорті або просто дивлячись телевізор, бачити людей, які в чомусь не схожі на інших. У когось на голові ірокез, хтось увесь у металі, а хтось у чорній шкірі проноситься повз тебе на мотоциклі. Найчастіше це і є представники сучасних субкультур - носії певної культури. Прихильники певної субкультури виглядають приблизно однаково, і в них своя мода. Це може бути готичний стиль, емо, хіпі, панк, peп та ін. (мал. 7). Дівчата й хлопці з однієї субкультури відрізняються єдиним стилем і купують одяг найчастіше в спеціалізованих магазинах або шиють на замовлення.

Мал. 7. Нестандартні стилі одягу: а - стиль репу; б - готичний стиль; в - стиль емо

Багато хлопців полюбляють стиль репу (мал. 7, а). Вони носять дуже широкі джинси, що звисають майже до підлоги, оригінальні ремені, яскраві широкі футболки та бейсболки.

Обов’язкова умова в готичному стилі (мал. 7, б) - чорне забарвлення одягу. Якщо цей колір не подобається, то застосовують також темно-малиновий або фіолетовий. Нині готи здебільшого використовують вироби зі шкіри або оксамитової чи шовкової тканини. Доречним буде наявність мережив, люрексу, органзи або тафти.                                                                                                            Взуття має бути масивним, з товстою підошвою. Колір винятково темний. Дівчата можуть дозволити собі туфлі з товстим і широким каблуком.                                Стиль емо (мал. 7, в) передбачає носіння чорно-рожевого одягу з використанням великої кількості специфічної символіки. Традиційною зачіскою емо вважається косий, рваний чубчик до кінчика носа, що закриває одне око, а позаду - коротке волосся, що стирчить урізнобіч.                                                                                        За умови правильного стильового вирішення одяг завжди повинен відповідати своєму призначенню й твоєму віку. Якщо ти хочеш виглядати красиво, а не зухвало, в усьому, звичайно ж, повинно бути почуття міри, зокрема і в одязі. Будь-який одяг повинен підкреслювати характер людини, її внутрішній світ. У різних ситуаціях, наприклад, для походу в ліс, у кафе, на ділові зустрічі, йдучи на роботу, до школи і т. д., слід одягати різний одяг. Для цього існує поняття дрес-коду. Слово походить від англійського dress-code, що в перекладі означає «кодекс одягу» (dress - одяг, code - правило, кодекс).                                                                                          Якщо у твоїй школі, гімназії чи коледжі прийнято носити форму, то знай, що цей одяг - дрес-код.

    Як можна стильно вдягнутися у школу? Продумати фасон, дібрати аксесуари, виглядати завжди чисто й акуратно. Шкільний одяг підібрати набагато простіше, ніж здається: вдягайтеся так, щоб підкреслити вашу власну індивідуальність і не суперечити шкільним правилам.
У проектуванні власного зовнішнього вигляду дуже важливо враховувати колірну гаму (поєднання кольорів і тонів) в зовнішньому вигляді. Саме тут багато юнаків припускаються помилок. Коричневий костюм не поєднується із синього, світло-рожевого, світло-зеленого або салатового кольору сорочкою. Під синій костюм не варто надягати рожеву сорочку або яскраво-коричневі черевики. Будьте обережні з краваткою: якими б не були модними яскраві кольори, вони підходять вільному стилю, але не діловому. Наприклад, краватка зелено-рудих тонів до синього костюма абсолютно не пасує. До ділового костюма, якого б кольору він не був, не підійдуть і світлі шкарпетки — вони доречні тільки влітку.

Нині модельєри розробили рекомендовані колірні поєднання основних елементів чоловічого одягу. Їх наведено в таблиці 1.

Таблиця 1

Костюм

Сорочка

Краватка

Черевики

Шкарпетки

Сірий

Біла, блакитна, рожева, кольору слонової кістки

Будь-якого кольору

Чорні

У тон краватки

Темно-сірий

Біла, світло-рожева, кольору слонової кістки

Червоно-чорна

Чорні

Чорні

Темно-блакитний

Біла, кольору слонової кістки

Сіро-червоно-бордова

Чорні, темно-коричневі

Сірі, бордові

Темно-синій

Біла

Біло-червоно-блакитна

Чорні

Темно-блакитні, темно-бордові

Темно-зелений

Кольору слонової кістки

Червоно-зелено-коричнева

Коричневі

Коричневі

Пісочний

Світло-блакитна

Темно-блакитна

Світло-коричневі

Бордові

Темно-коричневий

Біла, блакитна, світло-рожева

Зелено-коричнева, червоно-чорна

Коричневі

Кольору кави, бордові

Чорний

Біла

Сріблясто-сіра, червоно-чорна

Чорні

Димчасті, чорні, темно-фіолетові

    Форма фігури і колірне вирішення вашого зовнішнього вигляду також мають істотне значення. Користуючись даними таблиці, потрібно не забувати, що будь-який колір і його поєднання вдалі стосовно конкретної зовнішності. Так, повним не пасують світлі, так звані пастельні тони. Але якщо вже їх використовувати, то бажано вибрати з них лише «теплі» (наприклад, відтінки слонової кістки), адже холодні світлі тони — синюватий, зеленкуватий — оптично збільшують фігуру.

    Чорний колір рекомендований, як правило, для урочистих випадків. Він особливо пасуватиме світловолосим зі світлою шкірою. Чорний колір вдало поєднується і з іншими кольорами — білим, жовтим, червоним.

    У вашому віці добре використовувати хороший контраст, проте не потрібно цим особливо захоплюватися, тому що може виникнути «ефект папуги» і тому йдучи в незнайому компанію краще уникати подібних поєднань. Коричневий колір добре виглядає на вовняних тканинах, а його відтінки — шоколадний і каштановий — підходять до світлої шкірі. Зелений колір багатьма несправедливо відкидається, хоча його теплі відтінки, зокрема, оливковий, непогано освіжають. Жовтий колір — це вже на вибір, він вдалий для літа. Синій колір більше за інші підходить для повсякденного одягу. У поєднанні з білим він робить молодшим навіть у юному віці, адже білий колір — король усіх кольорів. Тому, якщо ви хочете виглядати трохи старшим, використовуйте білий колір з певною обережністю.

    Підсумовуючи, створимо узагальнений образ юнака, зовнішній вигляд якого допомагає йому бути успішним. На ньому модний костюм, завжди свіжа сорочка, модна краватка. Він має начищені до блиску черевики й акуратну зачіску. Привітна посмішка на його обличчі свідчить про прихильність до співрозмовників і гарний настрій. Він уважний до оточуючих, швидко вникає у суть справи. Одразу запам'ятовує імена та по батькові нових знайомих і використовує їх у розмові.

У вашу скарбничку

Дрес-код - форма одягу та принципи її носіння під час відвідування різних заходів, закладів, подій.

Субкультура - частина культури суспільства, яка відрізняється своєю поведінкою, а також соціальна група, яка є носієм такої культури.

III. Запитання  для самоконтролю  

1. Що таке стиль? Чи здійснив ти вибір власного стилю?
2. Які особливості спортивного стилю?
3. Що таке субкультура?
4. Чи дотримуєшся ти дрес-коду, беручи участь у різноманітних заходах 

Поясніть

  • 1. Чому треба враховувати кольори і їх відтінки, вибираючи взуття й елементи одягу?
  • 2. Чому найважливішим елементом одягу є костюм?
  • 3. У чому різниця між різними стилям одягу та навіщо вони потрібні?

Підбиваємо підсумки

    Власний стиль та імідж людина може формувати за рахунок одягу, поведінки, особливостей спілкування тощо. Кольорова гама у доборі речей має велике значення під час проектування власного зовнішнього вигляду.

Кожний із розглянутих стилів (повсякденний, напівофіційний, повсякденний діловий) має характерні риси та особливості, дотримуючись яких можна сформувати особистий неповторний імідж.          

IV. Домашнє завдання

Прочитати конспект уроку. Розкрийте різницю між поняттями «стиль» та «імідж»(письмово)
 Відповіді надсилайте на ел. адресу    irina.кеfala@gmail.com 

Не забувайте вказувати число виконаної роботи, прізвище і клас..

МИРУ НАШІЙ КРАЇНІ!

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.