5 клас 18.03.2024 З історії споживання їжі. Українська національна кухня.
5 клас 18.03.2024
ТЕМА:З історії споживання їжі. Українська національна кухня.
I. Актуалізація опорних знань
- 1. Які відомі тобі страви вживали в давнину? З яких продуктів вони готувались?
- 2. Назви страви, які готує твоя родина, та поясни технологію їх приготування.
II. Вивчення нового матеріалу
Харчування є основою існування людини, а організація харчування - однією з основних проблем людської культури. Інстинкт самозбереження та забезпечення життєдіяльності багато тисячоліть тому привели людину до створення різних знарядь праці, поетапного формування системи та методів приготування і вживання їжі.
Ще в давні часи українська кухня славилася різноманітністю і високими смаковими якостями страв. Це досягалося не тільки розмаїттям продуктів, які використовувалися для приготування страв, а й складною рецептурою їх приготування та комбінованими технологіями обробки продуктів, які складали систему харчування. Зазначена система формувалась із сукупності певних ознак традиційно-побутової культури народу, залежності від природничо-географічних умов проживання і зумовлених ними напрямів господарської діяльності тощо.
Здавна основні орні площі в Україні засівались такими зерновими, як жито та пшениця. Сіяли також гречку, просо, ячмінь, овес. Із бобових поширеними були горох, квасоля, з олійних - коноплі, льон, мак. Згодом поширення набуває соняшник.
У ХІХ ст. для переробки зерна та виготовлення з нього борошна в Україні використовувалися різні пристрої. Борошно із жита, пшениці, гречки, проса, кукурудзи виготовляли за допомогою вітряків, водяних млинів, а в домашніх умовах для цього використовували жорна (мал. 1).
Мал. 1. Механізми для приготування борошна: а - водяний млин; б - вітровий млин; в - жорна
З проса, гречки, ячменю крупи виготовляли в спеціальних пристроях, які називаються ступами. Для цього у ємність засипали зерно і циліндричним стержнем, який називають макогоном, ударяли по зернах, доводячи їх до необхідного стану. Нині таку роботу виконують за допомогою крупорушок (мал. 2).
Мал. 2. Пристрої для виготовлення круп: а - ступа давня ручна; б - крупорушка ручна; в - сучасна електрична крупорушка
Крупи та борошно були основними й надійними харчовими заготовками.
Для подрібнення перцю, часнику, сала, цибулі та інших продуктів на кухнях кожна господиня мала невеличкі ступки з деревини, металу, каменю, кераміки (мал. 3).
Мал. 3. Види ступок: а - кухонна дерев’яна для сала; б - керамічна для овочевих спецій; в - кам’яна для різних спецій
Головними замінниками хліба були овочеві культури. Для приготування овочевих страв використовували капусту, буряк, моркву, огірки, цибулю, часник. У XVIII ст. почали застосовувати картоплю, яка була і залишається в нашій країні однією з основних культур для приготування страв.
З баштанних культур на всій території України вирощували гарбузи, а кавуни і дині - переважно у південно-східних регіонах.
Для приправи культивували петрушку, пастернак, хрін, кріп, збирали також дикоростучу м’яту, чебрець та інші рослини.
Природно-географічні умови сприяли розвиткові садівництва, яке здавна було одним з важливих занять в Україні. Вирощували яблука, груші, сливи, вишні, смородину.
Скотарство, а пізніше тваринництво відігравало значну роль у господарстві південних та особливо гірських районів. Селяни тримали велику рогату худобу, переважно для молока й використання як тяглової сили, птицю і свиней - для приготування м’ясних страв і заготівлі жирів.
Також у їжу вживали гриби, чорниці, суниці, калину, дикі вишні та сливу, бузину. Навесні цідили березовий і кленовий сік, збирали щавель, кропиву, лободу, дикий часник і цибулю.
Найбільш давнім способом консервування овочевих продуктів для створення сезонних запасів, здебільшого на зиму, були соління й квашення. Квасили й солили капусту, буряки, яблука, груші, огірки, кавуни, гриби. Ці способи дозволяли довго зберігати продукти і вживати їх потім у сирому вигляді або після термічної обробки.
Одним з найпоширеніших способів заготівлі продуктів було сушіння. Сушили яблука, груші, сливи, вишні, смородину, гриби, на півдні - абрикоси. З березового й кленового соку робили квас.
М’ясні страви раніше готували на великі свята: Різдво й Великдень. Із свинини робили запаси для власного споживання, часом на цілий рік. З молочних продуктів виготовляли сметану, яку переробляли на масло. Молоко заквашували на кисляк і ряжанку, зберігаючи в холодних місцях.
Суттєвим доповненням до їжі була риба. Її солили, в’ялили на повітрі або сушили в печі. Зберігали в діжках, а також у полотняних торбинах, підвішених у коморі чи на горищі.
Українська національна кухня
Українська національна кухня відома далеко за межами нашої країни. Деякі страви, наприклад борщ і котлета по-київськи, є в меню ресторанів різних країн світу.
Популярний в Україні борщ має до 30 різновидів (полтавський, чернігівський, київський, львівський тощо) (мал.4). Для приготування борщу використовують близько 20 різних продуктів, що й визначає його чудовий смак. Борщ зазвичай готують на м’ясному бульйоні зі свіжих овочів і заправляють товченим салом із часником і петрушкою. Поєднання цих продуктів надає борщеві дивовижного аромату й смаку.
Мал. 4. Борщ — найбільш відома у світі страва української кухні
Опис української кухні був би неповним без сала. Українці іноді жартують: «Сало — наша національна гордість». Тонкий шматочок сала, покладений на шматочок чорного хліба з часником і сіллю, — бездоганне поєднання.
Мал. 5. «Сало — наша національна гордість»
Національними українськими стравами є вироби з прісного тіста: вареники, галушки, лемішки, гречаники. Традиційно вареники начиняють вишнями, сиром, капустою, картоплею зі шкварками. Улюбленими стравами є також сирники, налисники, голубці, печені ковбаси (мал.6). А традиційні напої — запашний узвар та компоти з ягід і фруктів.
Мал. 6. Традиційні страви української кухні
Особливістю української культури споживання їжі є красиво прикрашений стіл із різноманітними стравами, гостинність господарів та активне спілкування між гостями.
Ключові слова: харчування, соління, квашення. традиційна їжа, національні особливості, українська національна кухня.
III. Запитання для самоконтролю
- 1. Які обставини сприяли створенню сучасної системи харчування людини?
- 2. Які продукти харчування були поширені на території нинішньої України?
- 3. Які технології застосовували для зберігання врожаю вирощених та дикоростучих рослин, продукції тваринництва?
- 4. Чи подобається вам українська кухня? Якими традиційними національними стравами ви пригостили б гостей з іншої країни?
IV. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал уроку.
Працюємо творчо й самостійно
Знайдіть у додаткових джерелах цікаві факти про особливості споживання їжі в різних куточках України. Проілюструйте її зображеннями, світлинами.
Цікава робота оцінюється в 12 балів.
Відповіді надсилайте на ел.
адресу irina.кеfala@gmail.com
ОБОВ'ЯЗКОВО! Вказуйте число виконаної роботи, прізвище і клас..
Коментарі
Дописати коментар