5 клас 06.09.2024 Правила внутрішнього розпорядку. Організація робочого місця

 

5 клас 06.09.2024

ТЕМА:Правила внутрішнього розпорядку. Організація робочого місця

I. Актуалізація опорних знань

1. Згадай, від чого залежить якість виконаних робіт.

2. Яке обладнання шкільної майстерні призначене для обробки різних матеріалів та виготовлення корисних речей?

II. Вивчення нового матеріалу

У приміщенні шкільної майстерні встановлено обладнання, призначене для виконання певного виду робіт. Кожне з них розміщено на визначеній площі, зручній і безпечній для роботи.

Робоче місце - це ділянка майстерні з необхідним обладнанням, інструментами та матеріалами, на якій виконуються практичні роботи. Основне обладнання робочого місця - верстак із встановленими на ньому лещатами або затискними пристроями. Для обробки деревини в майстерні встановлюють столярні верстаки, для обробки металів - слюсарні, а для обробки різного виду матеріалів - комбіновані (мал. 1).


Мал. 1. Верстаки: а - столярний; б - слюсарний; в - комбінований

Для кріплення деталей на столярному верстаку застосовують клинок і гребінку. Гребінка з металевим упором виставляється перед оброблюваною заготовкою, а клинок - позаду (мал. 2).


Мал. 2. Клинок і гребінка

    Робоче місце в шкільній майстерні, на якому ти будеш виконувати різноманітні роботи, має бути обладнане тільки необхідними для роботи інструментами і пристосуваннями. Для зручності користування інструментами та їх зберігання використовують різноманітні укладки (мал. 3).

Мал. 3. Укладки для інструментів

    Результати праці, її продуктивність, якість виконаних робіт, а також витрата фізичних зусиль працюючого великою мірою залежать від конструкції, розмірів і висоти верстаків. Вони повинні відповідати зросту працюючого, щоб він міг вільно вставати й сідати, вибирати зручне для роботи положення тощо.

    Відповідність висоти столярного або комбінованого верстака для обробки деревних матеріалів зросту учня визначають так: потрібно стати біля верстака, покласти на його кришку руку долонею вниз. Якщо долоня випрямленої руки щільно торкається поверхні верстака без нахилу тулуба, то його висота відповідає зросту працюючого (мал. 4).

Мал. 4. Визначення відповідності висоти столярного верстака зросту працюючого

Якщо ця вимога не виконується, слід відрегулювати висоту верстака.

    Обладнуючи робоче місце столярним верстаком, його укомплектовують дерев’яною ростовою підставкою (мал. 5). Завдяки їй верстак можна підлаштовувати під зріст кожного учня. У комбінованих верстаках таке регулювання здійснюється переміщенням кришки верстака вгору або вниз із наступною фіксацією в потрібному положенні.


Мал. 5. Ростова підставка

    Висока продуктивність праці за найменшої втоми працюючого досягається правильною організацією робочого місця, спланованим режимом праці й відпочинку та дотриманням правил безпечної праці.

    Під правильною, раціональною організацією робочого місця розуміють таке його утримання, коли всі інструменти, пристосування, матеріали розміщено в зручних для користування місцях, які називаються робочими зонами.

    Робоча зона - це простір, у межах якого при зручному положенні частин тіла (тулуба, рук, ніг, голови) можна дістати потрібний інструмент або матеріал.

    На робочому місці розміщують лише ті інструменти, які необхідні для виконання конкретної роботи. Інструмент, який беруть правою рукою, розміщують праворуч, той, що беруть лівою, - ліворуч; який беруть частіше, розміщують ближче до себе, а той, що використовують рідше, - далі.

    Усі рухи на робочому місці виконують у межах досяжності рук. Цю зону називають максимальною зоною досяжності на робочому місці. У горизонтальній площині її враховують під час роботи сидячи (мал. 6), а у вертикальній - при роботі стоячи (мал. 7).

                                         Мал. 6. Робочі зони в горизонтальній площині

Мал. 7. Робочі зони у вертикальній площині

III. До вашої скарбнички

Верстак - устаткування для кріплення заготовок при їх обробці ручним способом.

Гніздо - наскрізний отвір квадратної форми для кріплення клинків.

Гребінка - дерев’яний брусок із закріпленою на ньому металевою пластиною.

Затискач - пристрій для міцного затискання деталі, що обробляється.

Клинок - дерев’яний брусок для утримання заготовки у верстаку під час її обробки.

Лещата - слюсарний пристрій для затискування оброблюваної деталі.

Обладнання - сукупність механізмів, пристроїв, інструментів для виготовлення виробу.

Продукція - сукупність продуктів, що випускає підприємство.

IV. Закріплення матеріалу

1. Що називають організацією праці?

2. Як встановити висоту верстака відповідно до зросту того, хто працює?

3. Як розміщують інструмент на робочому місці?

V. Домашнє завдання

Вивчити правила внутрішнього розпорядку. Опрацювати теоретичний матеріал

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.