5 клас 22.04.2024 Види посуду. Поняття етикету під час споживання їжі. Правила поведінки за столом

 5 клас 22.04.2024 (2 години)

ТЕМА: Види посуду. Поняття етикету під час споживання їжі. Правила поведінки за столом

 I. Актуалізація опорних знань

  • 1. Який посуд використовується при вживанні їжі?
  • 2. Які відомі тобі види посуду використовують при вживанні перших, других страв і напоїв?
  • 1. Як правильно розмістити столові прибори на столі?
  • 2. Як правильно передавати гостям страви?

II. Вивчення нового матеріалу

    Як тобі вже відомо, їжу готують на кухні. Це спеціальне приміщення для обробки харчових продуктів і приготування страв (мал. 1).

    Основою облаштування кухні є плита, стіл для обробки харчових продуктів, кухонна раковина, холодильник, шафа для зберігання кухонного, столового, чайного та іншого посуду, харчових продуктів, інші електричні побутові прилади. Окрім цього, на кухні повинен бути рушник для посуду та рушник для витирання рук.

    Кухня зазвичай обладнується кухонним посудом. Посуд - узагальнена назва предметів побуту, що використовуються для приготування, прийому та зберігання їжі.

    Кухонним вважається посуд, який використовується для приготування страв. До кухонного посуду входить набір каструль, казанів, пательні (сковороди), чайники різної місткості, які виготовляються з металу, вкритого емаллю, жаростійкого скла, різноманітних сплавів тощо. Крім цього кухня повинна бути оснащена набором ножів для чищення картоплі та овочів, нарізання хліба, м’яса, риби, тертками для овочів, м’ясорубками, обробними дерев’яними та пластмасовими дошками, ситом, качалкою, виделками, ножами тощо (мал. 2).

Мал. 2. Кухонний посуд

Мал. 3. Столові сервізи: а - обідній; б - десертний; в - чайний; г - кавовий

    До столового посуду належать: столові сервізи, що складаються з глибоких та мілких тарілок, салатниць, соусниць, супниць, тарілок для рибних продуктів, набору ємностей для спецій, чайні, кавові, десертні та інші сервізи (мал. 3).

    До чайного посуду входять чашки, блюдця, цукорниця, чайник для заварювання чаю, чайник для окропу. Сервіз для кави складається з кавника, ємностей для цукру, вершків, чашок та блюдець для них.

    До столових приборів належать: ложка велика, маленька та десертна, виделки, ножі, різноманітні лопатки для масла, торта тощо (мал. 4).

    Посуд завжди має бути чистий. Його потрібно мити відразу після використання, попередньо звільнивши від решток харчових продуктів.

Мал. 4. Столові прибори

    У посуд, у якому пригоріла страва, потрібно налити холодної води, додати соди й залишити на деякий час, а потім помити. У жодному разі не можна чистити дно посуду ножем.

    Продукти, з яких готують їжу, мають бути свіжі, якісні, ретельно очищені. Овочі, м’ясні продукти очищують і миють у кількох водах. Рибу і птицю ретельно промивають після потрошіння.

    Слід мати окремі дошки для обробки м’яса, риби, борошняних виробів. Не можна пропускати через м’ясорубку м’ясо після риби або варене м’ясо після сирого, не почистивши і ретельно не вимивши її.

    Очищені овочі, молочні та м’ясні продукти зберігають прикритими до приготування з них страв нетривалий час у місцях, недоступних для мух та інших комах. Відходи продуктів негайно прибирають. У жодному разі не можна зберігати разом готові (варені, смажені) і сирі продукти.

    Кухню прибирають щоразу після приготування їжі: миють стіл, раковину, плиту, витирають вологою ганчіркою підлогу. Раз на тиждень робиться загальне прибирання, під час якого миють і чистять увесь кухонний посуд.

    Для приготування їжі застосовують уже відомі тобі побутові електричні прилади: плити, мікрохвильові печі, електродуховки, тостери, грилі, пароварки, фритюрниці, електрочайники, кавоварки тощо.

Поняття етикету під час споживання їжі. Правила поведінки за столом

    У культурі споживання їжі головну роль відіграє етикет. Це встановлені норми поведінки і правила ввічливості у будь-якому товаристві, і особливо за столом.

    Перед тим як сісти за стіл, слід вимити руки. За столом сидіти прямо, не розставляючи широко лікті, не рекомендується класти їх на стіл (мал.5 ).

Мал. 5. Правильне розміщення за столом

Мал. 6. Правильне утримання виделки та ножа

Мал. 7. Розміщення використаних столових приборів

Мал. 8. Правильне розміщення ложечки

Виделку, ніж слід правильно тримати в руках (мал. 6).

Виделку утримують у лівій, а ніж - у правій руці.

    Не можна сідати дуже близько або дуже далеко від стола, а також розвалюватись і гойдатися на стільці. За столом не наспівують і не насвистують. Під час їжі не читають, не граються столовими приборами, серветкою, бахромою скатерки, будь-чим іншим, що розміщене на столі.

    Не можна їсти з ножа, а також накладати ним їжу на виделку. Не прийнято різати ножем рибу, котлети, варені овочі, голубці, яєчню. Ці страви вживають, відокремлюючи невеликі шматочки виделкою, яку тримають у правій руці.

    Під час їжі не можна плямкати, сьорбати, голосно жувати. Треба їсти не дуже швидко, добре пережовуючи їжу, при закритому роті.

    Не можна брати їжу із загальних блюд столовим прибором.

    Хліб треба брати для себе з хлібниці рукою, а не виделкою. Не можна кусати хліб від цілої скибки, треба ламати її невеликими шматочками. Птицю їдять за допомогою виделки та ножа. Проте коли на кісточці залишаються невеликі шматочки м’яса, їх можна доїдати без допомоги ножа і виделки, тримаючи кісточку руками.

    Після вживання їжі ложку, виделку, ніж, інші прибори, якими користувалися, треба класти не на стіл, а на свою тарілку (мал. 7).

Коли п’ють чай, какао або каву, чайну ложечку кладуть на блюдечко (мал. 8).

Розмішуючи напої у чашці, не слід стукати ложечкою по чашці.

III. Запитання для самоконтролю 

  • 1. Які прилади використовують при обробці продуктів?
  • 2. Який посуд називається кухонним? Столовим?
  • 3. Яке призначення цього посуду?
  • 4. Які предмети містяться в комплекті столових приборів?
  • 5. Що називається етикетом?
  • 6. У чому його сутність?
  • 7. Назви та поясни правила поведінки за столом.

IV. Домашн

 Опрацювати теоретичний матеріал. УСНО відповісти на запитання. При бажанні (на 12 балів) з інтернету вибрати цікавий матеріал про посуд( зовнішній вигляд, архіологічні знахідки, виготовлення тощо). Можна додати фотографії, це зарахується.

 Відповіді надсилайте на ел. адресу    irina.кеfala@gmail.com 

Не забувайте вказувати число виконаної роботи, прізвище і клас..

Бережіть себе! 



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.