9 клас 06.05.2024 Дрес-код. Елементи дрес-коду. Краватки, їх види та вибір

 9 клас 06.05.2024

ТЕМА: Дрес-код. Елементи дрес-коду. Краватки, їх види та вибір

I. Актуалізація опорних знань

  • 1. Що вам відомо про дрес-код?
  • 2. Чи полюбляєте ви ходити в костюмі?
  • 3. Чи часто ви надягаєте краватку до костюма?

II. Вивчення нового матеріалу

  Дрес-код — це струнка й чітко розроблена система, відповідно до якої для кожного окремого випадку існують вимоги до зовнішнього вигляду та лінії поведінки на конкретному заході.

    У застосуванні дрес-кодів найчастіше виникає помилка, пов'язана з тим, що в денний час використовується одяг, призначений для вечора. Іноді виникають помилки дрес-коду в офіційних умовах, наприклад під час перебування в навчальному закладі або в адміністративних організаціях як офіційного представника школи.

    Насправді це дуже прості й давно відомі правила. Шкільний одяг заснований на класиці, адже саме класика передбачає вікову й рольову дистанційність: ви ж прийшли до навчального закладу, аби навчатися, а не підкреслити свої індивідуальні особливості. Словосполучення «вікова й рольова дистанційність» дає ключ до розуміння того, як потрібно вдягатися: навіть не знаючи всіх нюансів дрес-коду, ви збагнете, як слід виглядати.

    Наприклад, існує правило, що манжети сорочки мають виглядати з рукавів на 1,5-2 см: навіть у дуже теплу погоду за умови чіткого дрес-коду юнак не може вдягнути сорочку з коротким рукавом. Біла (вечір, перехідний час) або світла (день) сорочка може бути в дрібну смужку чи клітинку. Побачивши вас у такій сорочці, зовнішній спостерігач мимоволі проводить паралель з учнівськими зошитами, тому асоціативно сприйматиме як акуратного та обов'язкового.

    Правила дрес-коду можуть змінюватися з часом: якщо зараз манжети сорочки мають виглядати з-під рукавів піджака, то на початку ХХ століття це було неприпустимо. Не слід вважати еволюцію дрес-кодів нікому не потрібною формальністю: людина в суспільстві обмежена ними, щоб не переступати межі прав і комфорту іншої людини.

Коли ви дотримуєтеся запропонованого дрес-коду, то виявляєте повагу до господаря й учасників заходу.

Офіційний дрес-код суворіший і важливіший у чоловіків, ніж у жінок. Чоловіча мода (джентльменська) тут завжди була на першому місці. На деякі заходи взагалі потрібен окремий вид чоловічого костюма, який можна вдягати лише туди. Дуже характерний приклад — одяг на кінних перегонах в Ескоті (Велика Британія), більшість відвідувачів бере це вбрання напрокат спеціально. Воно так і називається: «костюм для Ескота» (мал. 1, а, б).

Мал. 1. Дрес-код для перегонів в Ескоті (Велика Британія)

Дотримуватися дрес-кодів не так уже й складно, адже організатори заходу зазвичай вказують у запрошенні той, який у даному разі доречний. Схема основних доречних убрань для чоловіків виглядає так:

  • 1. A5c (After 5 casual, Dressy Casual). Невимушений вечірній стиль, костюм, модний дизайнерський одяг;
  • 2. Casual (Informal; вільний стиль одягу). Привід: корпоративна вечірка, пікнік тощо. Одяг: слід враховувати характер конкретного заходу — іноді краще вдягтися елегантно, ніж невимушено;
  • 3. BTR (Business Traditional, Undress). Привід: ділова зустріч. Одяг: звичайний діловий костюм;
  • 4. BB (Business Best). Привід: важлива ділова зустріч, діловий прийом — найкращий варіант — діловий костюм темно-синього кольору, можливо в смужку, з білою сорочкою (краще з подвійними манжетами й запонками), краватка в червоних тонах з нагрудною хустинкою. Черевики — чорні оксфорди або дербі (особливості взуття див. у підручнику для 7 класу);
  • 5. Black Tie Invited (чорна краватка вітається). Привід: звана вечеря в дорогому ресторані, корпоративний бенкет, вечірній коктейль, сімейна урочистість з великою кількістю гостей тощо. Одяг: класичний смокінг;
  • 6. Black Tie Optional (чорна краватка необов'язкова). Привід: аналогічно до Black Tie Invited; смокінг можна замінити на темний костюм із краваткою;
  • 7. Creative Black Tie (чорна краватка, творчий підхід). Привід: аналогічно до Black Tie Invited — формальний костюм у модних інтерпретаціях, смокінг з нетрадиційними аксесуарами або незвичайних кольорів, темний костюм із кольоровим жилетом;
  • 8. Cocktail Attire. Привід: аналогічно до Black Tie Invited — темний костюм;
  • 9. Semi-formal (напівформально). Привід: аналогічно до Black Tie Invited, припустимі деякі вільні підходи, проте суворо відповідно до заходу.

    У всіх випадках витримування дрес-коду існує певна небезпека — можна його дотримуватись, але при цьому абсолютно випасти зі стилю, який існує на самому заході. Адже дотримання всіх приписів костюмного етикету — це всього лише одна з умов у складних проявах бездоганного стилю.

Стиль — офіційний. У такому разі передбачається костюм-трійка (костюм і жилетка) (мал. 2), модельні черевики і строгі брюки.

Утім, ви можете вдягнути смокінг на вечірнє свято або церемонію (мал. 3).

Якщо ви маєте лише костюм-двійку, він також підійде, але бажано дібрати до нього відповідну жилетку.

Стиль — офіційний вечірній. Цей стиль, що його прописує чимало дрес-кодів, передбачає смокінг, білу сорочку, чорну жилетку і чорну краватку-метелик. Нині припустима й чорна краватка, але метелик краще. У такому разі ви не можете вдягнути нічого, крім смокінга. Якщо ви його не маєте, візьміть напрокат. Якщо смокінг має не чорний колір (мал.4), то виглядатимете ви ще елегантніше. Проте це накладає на вас іще жорсткіші вимоги щодо інших аксесуарів одягу.

Проекспериментуйте з краваткою. Традиційною вважається краватка чорного кольору, але ви можете вибрати смокінг і краватку іншого кольору, якщо захочете.

                                                             Мал. 2. Костюм-трійка

                                                             Мал. 3. Смокінг

                                     Мал. 4. Смокінг нестандартного бордового кольору

    Якщо ви запрошені на вечірній прийом з дрес-кодом, який передбачає фрак, його можна взяти напрокат. Фрак складається з, власне кажучи, чорного фрака, повністю білого жилета, білої сорочки із загнутими краями коміра, білого метелика й ексклюзивних шкіряних черевиків. І тут ви не можете експериментувати, адже у даному разі будь-яке інше вбрання неприпустиме.

    Якщо на запрошенні не вказано дрес-код, припустімо, що вечірка в напівофіційному стилі й одягнутися можна відповідно.

Краватки, як ніщо інше, відображають смак власника. Іноді вибрати краватку дуже важко, тому радять поряд зі строкатими краватками з шовку, штучного шовку або штучного волокна мати одну-дві вовняні однотонні краватки, які можна носити з будь-яким костюмом. Утім, універсальними кольорами для краватки були й залишаються малиновий і бордовий. Чорну краватку пов'язують лише на знак жалоби або, якщо це вимагається, до форменого одягу. Вибір краватки залежить від кольору й малюнка тканини костюма, а також його фасону. До строгого ділового костюма пасують краватки з натурального й штучного шовку. «Метелики» доречні тільки для офіційних подій. Вони мають бути витримані у вишуканих тонах.

    До костюма з тканини в дрібний малюнок пасує будь-яка краватка. Буде правильно взяти до строкатого костюма однотонну краватку, якщо вона гармонує за тоном. При цьому треба дотримуватися такого правила: або краватку добирають так, щоб вона була одного тону з костюмом, але світлішою або темнішою, тоді кольори краватки й костюма доповнюватимуть одне одного; або костюм і краватка мають бути контрастних тонів. Але цей контраст повинен бути єдиним у вашому туалеті. До однотонної сорочки пасують краватки з малюнком, до сорочки в смужку чи клітинку — однотонні, спокійного забарвлення. З костюмами світлих тонів зазвичай носять яскраві краватки. Складніше підібрати краватку до костюма з тканин у смужку чи клітинку. У такому разі найкращі краватки однотонні, трохи світліші за костюм.

    Труднощі виникають і в тому разі, коли хочеться вдягнути барвисту краватку до костюма з тканини також барвистого малюнку. Загального правила, якого можна було б дотримуватися, тут немає. Однак у такому разі слід пам'ятати, що малюнок костюма й краватки (наприклад смужка) не має повторюватися. І ще одна порада — можна комбінувати два відмінних один від одного малюнка, але не більше; в іншому разі костюм (і людина, яка його носить) справляє враження зшитого з клаптів різних тканин і виглядає надто строкатим.

    Вибір краватки залежить і від пори року. Природно, коли взимку краватка глибоких і темних тонів, влітку — світлих і яскравіших. Краватка лише тоді краватка, коли вона правильно зав'язана, а не теліпається на шиї, як мотузка. Лише завдяки гарному вузлу з краватки виходить деталь, яка прикрашає чоловіка.

    Першу згадку про краватки можна знайти в історії Стародавнього Єгипту, де шматок тканини правильної геометричної форми, накинутий на плечі, правив за своєрідний символ соціального статусу його власника. Також одними з перших краватки носили стародавні китайці. Про це, зокрема, свідчать статуї біля усипальниці імператора Цінь Шихуанді: на шиях вельмож і воїнів — пов’язки, які за формою нагадують сучасні краватки.

Мал. 5. Теракотові статуї біля усипальниці китайського імператора Цінь Шихуанді

    Римські легіонери пов’язували навколо шиї хустки, щоб було тепліше. Після розпаду Римської імперії цю моду перейняли стародавні племена сучасної Румунії. Від них вона перейшла до Хорватії, а потім — і до Парижа.

Походження моди на краватки в Європі

    Часом закріплення в європейській моді цього елемента гардероба прийнято вважати 1635 рік. Після перемоги над яничарами турецького султана хорватські воїни були запрошені до двору французького короля Людовика XIV в нагороду за виявлені на полі бою мужність та звитягу.

    Офіцери та вояки хорватської армії здавна носили строкаті шовкові шийні хустини. За легендою, парижани вказували на них і питали: «Що це таке?». А хорватські воїни вважали, що їх запитують: «Хто ви такі?» — і гордо відповідали: «Хорвати!».

Людовик XIV, відомий своєю любов’ю до речей і одягу, дуже вподобав новий предмет гардероба і став першим законодавцем моди на краватки у Франції, а отже, й в усій Європі.

    Звідси й одна з версій походження французького слова cravatte («краватка»), що поширилося в усій Європі, — від a la create (а-ля-кроат, «по-хорватськи, на хорватський зразок»). У більшості європейських мов можна зустріти щось подібне: gravata (грецьке), krawatte (німецьке), krawat (польське), cravata (румунське).

Найперше, що помічають люди в чоловічому одязі, — це саме краватку. «Гарна краватка!» — найпоширеніший комплімент, який робить дівчина юнакові. Отже, слід особливо уважно ставитися до вибору краватки. Насамперед варто звернути увагу на якість (див. рубрику «Поглибте свої знання»).

    Щодо кольору є основне правило: краватка повинна бути насиченішою за тоном, аніж сорочка. Можна сміливо комбінувати однотонні елементи одягу, а якщо ви досить обізнані в питаннях поєднання кольорів, можете поекспериментувати з візерунками й малюнками. Забарвлення й малюнок краватки підбирають відповідно до інших предметів одягу й заходу, у якому ви плануєте взяти участь. На щодень обирають краватки темних тонів з невеликим повторюваним малюнком або з одним великим малюнком, що не надто впадає у вічі. Темні краватки пов'язують, як правило, на світлі сорочки.

    За всю історію існування краватки з'явилося приблизно 85 способів зав'язування вузла: від найпростіших, для навчання, до найскладніших елегантних вузлів. Принаймні 13 із них за виглядом відповідають загальноприйнятим естетичним вимогам. При цьому середньостатистичний чоловік, який носить краватки, користується двома-трьома способами. Зазвичай це так званий четвертинний і віндзорський. Розгляньмо найпоширеніші й нескладні способи зав'язування краваток.

  • 1. «Four-in-hand» (простий вільний вузол) — це найпростіший вузол. Перекладається його назва з англійської мови як «чотири в руці». Назвали його так на честь англійського чоловічого клубу, що існував трохи менше двох століть тому. Члени цього клубу і є «винахідниками» вузла.
  • 2. Віндзор. Його винахідником помилково вважають герцога Віндзорського, однак він не тільки не має до нього ніякого відношення, а й навіть ніколи так не пов'язував краватку. Автор цього вузла залишається невідомим. Віндзор — широкий і тугий вузол. Ба більше: він вважається класичним вузлом попри те, що виконується дещо складно і не кожному вдається одразу запам'ятати всю послідовність простих, на перший погляд, дій.
  • 3. Напіввіндзор — вузол, який вважають універсальним. На відміну від більшості вузлів він підійде для краваток будь-якої ширини й щільності, а також до будь-якої сорочки. Звичайно ж, в ідеалі він, як і класичний Віндзор, найкраще годиться для комірця з розведеними кутиками.
  • 4. Претт, або, як його найчастіше називають, пратт, — вузол, що вважається найпростішим. Найбільше пасує для вузького комірця.
  • 5. Крістенсен ідеально пасує до високих (4-4,5 см) комірців сорочок. Він гарно виглядає на кашемірових або вовняних краватках зимових колекцій.

    Як показує досвід використання краваток, найпопулярнішим і найпрагматичнішим з усіх варіантів його зав'язування є простий вузол (four-in-hand). Не великий і не маленький, не надто правильний (злегка асиметричний) — цей вузол годиться як для широкої, так і для вузької краватки, поєднуватиметься з більшістю видів комірів. Хочете виглядати модно й сучасно — використовуйте цей природний елегантний вузол. Схему зав'язування цього вузла наведено на малюнку 6.

Аби виглядати не просто задовільно, а бездоганно, зробіть заглиблення: перед тим, як остаточно затягнути вузол, затисніть тканину між великим і вказівним пальцем трохи нижче вузла так, щоб утворилася складка. Потягніть вузький кінець вниз, і, не розтуляючи пальців, затягніть вузол (мал. 7).

Мал. 6. Схема зав'язування простого вузла (four-in-hand)

Мал. 7. Поради щодо формування якісного вузла

    Ширину чоловічої краватки визначають за найширшим місцем. Насамперед варто засвоїти, що дуже важливий баланс у пропорціях краватки, лацканів піджака і розмірів коміра сорочки. Широкі лацкани — широка краватка, середні лацкани — середня ширина краватки. На малюнку 8 бачимо приклад комплекту, де й лацкани, і невеликий комір сорочки, і маленький вузол не конфліктують між собою.

    Зверніть увагу, верхній ґудзик розстебнутий. Невеличка недбалість у зовнішності — це завжди стильно.

Якщо вам подобаються традиційні варіанти краваток, тоді широка (8-9 см) — саме для вас (мал. 9, а).

Якщо ж ви хочете виглядати більш стильно й сучасно, можна порадити дотримуватися ширини 6-7 см (мал. 9, б). Бувають і вужчі моделі — менше 6 см.

Мал. 8. Актор Раян Рейнолдс, у вбранні якого всі елементи перебувають у гармонійному співвідношенні

Мал. 9. Краватки: а — широка; б — середня

Мал. 10. Розташування краватки відносно ременя брюк

Одним із важливих правил є те, що кінець краватки має бути на одному рівні з ременем брюк (мал. 10).

    Щодо джинсів (через те, що талія (посадка) у них часто буває заниженою), припустима невелика відстань між кінцем краватки і пряжкою.

III. Запитання для самоконтролю  

  •  1. Розкрийте поняття «дрес-код».
  • 2. Назвіть основні складові ключових дрес-кодів.
  • 3. Чому краватка має таке величезне значення для зовнішнього вигляду?
  • 4. Вкажіть найпопулярніші вузли для зав'язування краватки. Зав'яжіть самостійно найпоширеніший із них.

Підбиваємо підсумки

Важливо враховувати дрес-код під час візиту за запрошенням. Існують дев'ять варіантів дрес-коду.

Краватка є надзвичайно важливим елементом у створенні власного стилю.

Існує понад 80 способів зав'язування краваток, проте найчастіше використовують лише чотири.

Є правила, за якими слід розташовувати краватку на одязі.

Поглибте свої знання

Мал. 11. Невеликий поперечний шов, ознака гарної якості

Є кілька основних ознак якісно виготовленої краватки:

  • подивіться на виворіт. Там має бути невеликий поперечний шов, що закріплює дві бічні частини. Це також ознака гарної якості (мал. 11). Масове дешеве виробництво часто нехтує цією деталлю;
  • переважну більшість краваток пошито з шовку. Проте якість цієї тканини не завжди однакова. Грубий шовк низької якості неприємний на дотик, його ворсинки помітно чіпляються об поверхню шкіри, завдаючи дискомфорту. Тимчасом хороша тканина абсолютно комфортна під час тактильного контакту;
  • поліестер, незважаючи на те, що схожий за блиском на шовк, ніколи не виглядатиме повноцінно. Найпомітніша деталь у вашому ансамблі має радувати око;
  • якісну чоловічу краватку зшивають із трьох частин, а дешевшу — з двох;
  • у найдорожчих краватках підкладку виготовлено на 100 % із вовни. Однак це трапляється рідко, і в такому разі можна говорити про елітарність даного предмета одягу;
  • краватка, що вільно звисає, не повинна закручуватися. Це потрібно перевірити перед купівлею: покладіть її на долоню й переконайтеся, що край краватки звисає рівно, без вигинів і перекосів.

IV. Домашнє завдання

Опрацювати теоретичний матеріал. Дайте письмову відповідь на третє питання.  Відповіді надсилайте на ел. адресу    irina.кеfala@gmail.com 

Не забувайте вказувати число виконаної роботи, прізвище і клас.

 Поясніть

  • 1. Які помилки можливі при застосуванні дрес-коду?
  • 2. Чому потрібно дотримуватися визначеного дрес-коду?
  • 3. Чим відрізняються стилі «офіційний» і «офіційний вечірній»?

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.