9 клас 27.05.2024 Відображення культурних та історичних особливостей націй або територій в елементах декору, одязі
9 клас
Посилання н7а онлайн урок
https://meet.google.com/hfx-aoyv-hvj
ТЕМА: Відображення культурних та історичних особливостей націй або територій в елементах декору, одязі
I. Актуалізація опорних знань
- 1. Що ви знаєте про історичні особливості й території української нації?
- 2. Чи знаєте ви комп’ютерні сайти, оформлені в українському національному стилі?
II. Вивчення нового матеріалу
Характеристика етнічних стилів оформлення інтер’єру (кантрі, англійський, американський, Прованс, індійський, японський тощо)
Етнічний стиль оформлення інтер’єрів має кілька назв: етнічний стиль, екзотика, фолк, етника. Він передбачає максимальне використання елементів декору, що відображають культурні та історичні особливості якої-небудь нації або території. Завдяки поєднанню різних фольклорних мотивів у дизайні інтер’єру етнічному стилю вдається створювати унікальну атмосферу занурення в традиції та культуру певного народу.
Стиль кантрі позначає інтер’єр у стилі сільського житла. Цьому стилістичному напряму притаманний широкий вибір засобів для створення інтер’єру, оскільки можна обрати будь-яку країну з її колоритом. Це може бути стиль: англійського котеджу, швейцарського шале, американського ранчо, української хати, мексиканської фазенди тощо. Усі ці інтер’єри оформлені в стилі «кантрі». Зокрема, у цьому стилі оформляють заміські будинки й котеджі. Однак і в міській квартирі такий інтер’єр буде виглядати досить непогано. Дуже добре оформлювати в такому стилі кухню, їдальню, вітальню або спальню (мал. 1).
Меблі та предмети інтер’єру в стилі «кантрі» повинні бути не модними, а навпаки - дещо примітивними, щоб усі його деталі асоціювалися з дачним будиночком або заміською садибою. Аксесуари й тканини надають цьому стилю особливої чарівності. В основному перевагу віддають натуральному текстилю - вовні, льону, бавовні. Непогано виглядає візерунок «миль флер» («тисяча квітів») - зображення безлічі маленьких квіточок. На вікнах доречно повісити ніжні ситцеві фіранки замість важких гардин. На підлогу стелять килимки, на дивані та ліжку розміщують велику кількість декоративних подушок.
Мал. 1. Стиль «кантрі»: національно декорований інтер’єр
Вимоги до стилю: матеріали тільки натуральні: тканини, деревина, камінь; просте, іноді дещо грубувате оздоблення стін і підлоги; кольори пастельні; декоровані елементи можуть бути ковані з ефектом зістареної латуні й міді; багато різного текстилю: фіранки, скатертини, ковдри, килимки; меблі зазвичай з масивного дерева, простих обрисів без зайвого декору; використовуються вироби ручної роботи й унікальні нефабричні аксесуари; дрібні квіткові орнаменти, клітинка і дрібний горошок.
Інтер’єри будинків в англійському стилі досить комфортні й елегантні, їм властива велика кількість сімейних реліквій та добротні меблі. В англійському стилі переважають глибокі відтінки бордового й коричневого, що перемежовуються з досить світлими тонами, з матеріалів - натуральна деревина. Особливими деталями інтер’єру є люстри з кришталю на високій стелі, гобелени, старовинна зброя, антикварні настінні годинники, велика кількість сімейних фото тощо (мал. 2).
Мал. 2. Англійський етнічний стиль в інтер’єрі
Прованс - південна провінція Франції, що лежить на узбережжі Середземного моря. Природа цього краю вмістила пишність фарб неба і моря на тлі низки скель і сріблястої зелені олив, надзвичайну легкість повітря і гру сонячних відблисків, поля соняшників і верес. Це земля дубів і сосен, ароматів, оливкової олії, меду й сиру. Прованс відомий у всьому світі не лише своїми прянощами, трюфелями та лавандовими полями. Ще понад століття тому всіх підкорив самобутній, неповторний стиль інтер’єрів, у яких відбилася краса природи, прагнення прованців до самобутності, гармонії та простоти.
Мал. 3. Французький прованс-стиль в інтер’єріОснова маслинового стилю - відображення старовини, непомітної і чарівної. Особливістю інтер’єру є злегка потерті й потріскані поверхні, старі меблі, нерівно обштукатурені стіни. Цьому стилю властива пастельна гама з яскравими кольоровими акцентами, використання грубуватої штукатурки з подекуди оголеною цегляною чи кам’яною кладкою.
Чільними в прованських інтер’єрах стали кольори теракоти, лаванди й соняшників. Яскраві відтінки розбавляються білим - вибіленою сонцем деревиною або світлою фарбою поверх.
Обов’язковий атрибут інтер’єру - потемнілі від часу дерев’яні балки під стелею, а також дерев’яні полиці з явними слідами часу. У класичному варіанті полиці вбудовані в ніші. Меблі дерев’яні, без особливої вишуканості, але зроблені на замовлення. їхня чарівність у ексклюзивності, самобутності розпису й підбору кольору.
Розписують фасади меблів великими, соковитими або дрібними й ніжними квітами. Розпис наносять на світле тло або створюють квітковий орнамент, що надає інтер’єру відчуття свіжості середземноморських квіткових полів. Шафи, комоди, фасади кухонь можуть бути покриті воском або пофарбовані в теракотовий, зелений чи синій кольори, що створює яскраві плями на тлі світлих стін. Прованс-стилю властиві прямокутні присадкуваті шафи, комоди й буфети, широкі лавки, дерев’яні столи, стільці з плетеними спинками та сидінням (мал.3.)
Американському стилю властиві дві особливості: він виник як колоніальний стиль, поєднавши в собі культури різних країн, і започаткував кантрі-стиль, відобразивши всю повноту життя американських колоністів. Цей стиль бере початок у XVII столітті, коли європейці почали емігрувати до Північної Америки, збагачуючи культуру цього континенту традиціями своїх країн.Основою американського стилю в інтер’єрі є англійський стиль, оскільки першими в Північну Америку емігрували англійці. Еклектичність американського стилю більше тяжіє до простоти й універсальності. Існує навіть жартівливий стиль, що походить від американського стилю в інтер’єрі, - «джинсовий» інтер’єр. Він поєднує багато американських культурних традицій. Американці поважають свої традиції, тому прагнуть підкреслювати особливості свого менталітету в усьому, зокрема і в оформленні інтер’єру.
Мал. 4. Американський етнічний стиль в інтер’єрі
Характерними рисами американського стилю в інтер’єрі є порівняно невелике число аксесуарів, практично повна відсутність декоративних орнаментів в обробці; колірна гама американського стилю багатогранна, раніше вважалося, що яскраві та різноманітні кольори свідчать про багатство господаря. Але найчастіше в інтер’єрі використовуються кольори, наближені до кольору ґрунту: від світло-бежевого до темно-коричневого та зеленого.
Підлогу вистилають дошками й фарбують у світло-сірий або коричневий колір, нині застосовують ламінат, що імітує натуральне дерево; для більшого комфорту підлогу покривають вовняним килимом світлих відтінків. Як аксесуари використовують різні плетені кошики з квітами або фруктами, стіни прикрашають круглими фарфоровими тарілками або світлинами в дерев’яних рамах; також використовують світильники з бронзовим оздобленням. Стіни обклеюють шпалерами світлих відтінків з рослинним набивним малюнком. Меблі зроблено здебільшого із червоних порід дерев, з мінімальною кількістю оздоблення та декору, іноді для надання оселі більшого комфорту меблі оббивають барвистою різнокольоровою тканиною. Обов’язкова наявність шафи-купе, крісла-гойдалки й різних скринь (мал. 4).
З історії стилів одягу (етнічний, «американський підліток», кантрі, сафарі)
Етнічний стиль завойовує дедалі більшу популярність у різних сферах життя. Етнічний стиль в одязі завдячує своїм поширенням «дітям квітів» - хіпі. Покоління хіпі кидало виклик загальноприйнятим нормам і правилам, зокрема й у моді. В його одязі виразно вгадувалися мотиви національного вбрання східних, африканських і центральноамериканських народів (мал. 5).
Мал. 5. Етностиль одягу: мотиви хіпі та індійські мотиви
Саме завдяки хіпі етнічний стиль зміг стати частиною сучасної моди. Натхнений убранням хіпі, французький модельєр Ів Сен-Лоран створив колекції етнічного одягу, завдяки чому цей стиль перестав бути стилем незаможних бунтарів. У своїх колекціях кутюр’є використовував африканські, китайські, марокканські, індіанські й українські мотиви (мал. 6).
Нині етнічний стиль знову популярний. У багатьох магазинах можна знайти одяг, стилізований під національне вбрання різних країн: блузки та сукні зі стійкою в китайському стилі або такі, що нагадують японське кімоно, довгі строкаті спідниці та сарафани, прикрашені камінням браслети й масивні намиста, що викликають асоціації з Африкою. Традиційна українська вишиванка сьогодні посіла гідне місце в гардеробах модниць усього світу.
Одяг в етнічному стилі незмінно привертає увагу не тільки своєю незвичністю та фасоном, але й яскравими кольорами, контрастними колірними поєднаннями та незвичайними візерунками. Речі в етнічному стилі - це не тільки одяг, але й відповідне взуття та аксесуари - сумки, шарфи, намиста, браслети, сережки. Витончені ювелірні вироби поступаються грубуватим мідним, дерев’яним і скляним прикрасам.
Етнічному стилю не властиве використання синтетичних матеріалів, здебільшого речі виготовлено з льону, бавовни, шовку. Особливо цінується одяг, зроблений вручну. Завжди можна надягати речі, стилізовані під етніку, або поєднувати етнічний одяг з casual-речами (поєднання недбалості та елегантності). Наприклад, повсякденне вбрання можна урізноманітнити вишитою полотняною сумкою або ж надіти вишиванку з джинсами.
Вільне самовираження характерне для стилю «американський підліток». Підлітки відчувають постійну потребу заявити про себе оточуючим. Сучасний стиль людей цього віку - це різноманіття модних течій. Багато підлітків долучаються до субкультури «треш»: стиль «треш» - це не просто певний гардероб, це молодіжна філософія. Його послідовники сприймають одяг як засіб самовираження, покладаючись виключно на свої бажання та внутрішнє чуття. У підлітків, які належать до цієї субкультури, спостерігається негативне ставлення до шопінгу, а також до споживацького способу життя.
Мал. 7. Молодіжний стиль «треш»
Стиль «треш» відрізняється від інших відсутністю чітких правил і формулювань. Можна носити все, що завгодно, комбінуючи навіть непоєднувані речі (мал. 7): прикраси з пластмаси, металу або паперу, яскраві панчохи різних відтінків, футболки з «мультяшними» принтами, потерті джинси й класичне кашемірове пальто, строгу сорочку з краваткою і кросівки. Багато дівчат одягаються в балетну пачку й гумові чоботи. Незамінним атрибутом юних модниць є також яскраві жіночі колготки з дірками. Головне завдання - виразити свою індивідуальність крізь призму одягу, покладаючись виключно на свій смак, а не на модні тенденції.
Особливого значення шанувальники стилю «треш» надають макіяжу та зачіскам. Візитна картка - розкуйовджене яскраве волосся (синє, блакитне, червоне, рожеве). Також популярні афрокосички та дреди (мал. 8).
Мал. 8. Зачіски: а - афрокосички; б - дредиВиди етнічних стилів одягу (єгипетський, грецький, африканський, індійський, східний, японський), їх особливості
Єгипетський етнічний стиль в одязі відрізняється прямими лініями крою. У фасонах простежуються геометричні фігури: трикутник, прямокутник, трапеція. Сукні в єгипетському стилі мають колоноподібні форми. Основні кольори: білий, бірюзовий, золотий, темно-синій, червоний, зелений. Основні орнаменти - квітки лотоса, пір’я (символ єгипетської богині Ісіди).
Елементи одягу: калазирис (вузький сарафан, що щільно облягає тіло і тримається на широких бретелях), нарамник, плащ, затягнутий вузлом на грудях з відкритим плечем. Прикраси: фаянсове та скляне намисто, металеві пластини, бахрома, золоті блискітки, елементи, що символізують жука-скарабея та різних божеств, пояси, намиста, браслети (мал. 9, а).
Сукня в грецькому стилі - це класика, що дозволяє жінці виглядати витончено і шляхетно. Численні драпірування, складки, хвилясті напівпрозорі тканини роблять грецьке вбрання дуже жіночним. Грецькому стилю властива асиметрія, що поєднується із завищеною талією і прямим силуетом (мал. 9, б). Одне плече або обидва передпліччя майже завжди відкриті.
Мал. 9. Етнічний стиль в одязі: а - єгипетський; б - грецький
Тема грецького одягу надзвичайно популярна в дизайнерів і зірок Голлівуду, які вважають сукню в грецькому стилі найкращим вбранням для «червоної доріжки» (мал. 10).
Мал. 10. Єгипетські та грецькі мотиви в сучасному одязіДля африканського етнічного стилю в одязі характерні яскраво виражений колорит і пристрасний темперамент. Особливості африканського стилю - незвичайні племінні орнаменти на тканині, яскраві кольори, безліч аксесуарів, анімалістичні «шаманські» аксесуари (пензлики, плетіння, амулети). Створюючи вбрання в африканському стилі, слід особливу увагу приділяти етнічним прикрасам - дерев’яним та металевим браслетам, масивним сережкам, кулонам з іклів диких тварин, багатошаровому намисту (мал. 11, а).
Мал. 11. Етнічний стиль в одязі: а - африканський; б - індійськийЕтніка індійського вбрання - це витончені жіночі сарі, зроблені з найтоншої бавовни або блискучого шовку, розшиті золотими нитками. Крім сарі, Індія подарувала нам туніки, аладіни, шальваркаміз, блузи, багатоярусні квітчасті спідниці до п’ят.
Індійському одягу властива закритість і багатошаровість. Його шиють здебільшого з натуральних тканин: льон, бавовна, шерсть. Колірна гама надзвичайно різноманітна - від простого білого до глибокого коричневого. Прикраси: набивний малюнок, ручна в’язка, багата вишивка бісером, золотими й срібними нитками, кашмірські шалі, браслети на зап’ястях, щиколотках і передпліччях, намисто, великі сережки, бінді (мал. 11, б).
Останнім часом з’явилася тенденція до активного використання в моді традицій мусульманських країн. Незважаючи на суворі вимоги до зовнішнього вигляду жінок у мусульманському світі, етнічні елементи одягу цього регіону добре поєднуються з демократичною європейською основою.
Мал. 12. Етнічні стилі одягу: а - східний; б - японський
Елементи східного гардероба - штани-шаровари, закриті туніки, шовкові хустки на голову, накидки з прозорих тканин. Основні тканини - парча, шифон, атлас, шовк - прикрашені візерунками й вишивкою. До східних етнічних аксесуарів доречно додати яскраву шифонову хустку з візерунками, закручену на голові як тюрбан, розшиту бісером сумку або безліч браслетів на зап’ясті. Це поліпшить колорит східного вбрання (мал. 12, а).
Варто зауважити, що поєднувати мотиви різних етнічних стилів одягу потрібно з дотриманням міри: можна використати один-два елементи, а не змішувати стилі повністю. Так, до японського етностилю в одязі (мал. 12, б) доречним буде додати східні аксесуари.
III. Запитання для самоконтролю
1. Який етнічний стиль оформлення інтер’єрів вас приваблює найбільше?
2. Створіть презентацію етнічного стилю інтер’єру та одягу у вигляді віртуальної подорожі країною, культура якої вас приваблює.
3. У чому полягає міра в поєднанні мотивів різних етнічних стилів одягу?
IV. Домашнє завдання
Прочитати матеріал уроку. Усно відповісти на запитання.
До зустрічі. Гарного і безпечного відпочинку.
Коментарі
Дописати коментар