8 клас 05.04.2024 Цікаві факти про метали

 

8 клас  05.04.2024

ТЕМА: Цікаві факти про метали


    Без металів існування сучасної цивілізації було б неможливим, оскільки вся галузь заснована на них, і лише з їх допомогою функціонує сільське господарство. Людина навчилася витягуватиз надр Землі давно, але поки що все більше і більше експериментальних сплавів, які служать цим чи що цілі регулярно народжуються.
    Оцінити роль металів у нашому житті досить просто – достатньо озирнутися і подивитися навколо себе. Метал усюди. Упродовж багатьох століть метал був і є вірним супутником людства у його розвитку.
    Метали покривають близько 24% планети та становлять майже дві третини всіх хімічних елементів. Вони широко використовуються в даний час завдяки своїм корисним властивостям міцності, пластичності, теплопровідності та електропровідності, ударної в’язкості та високій температурі плавлення.

  • ·     Найдорожчий метал — каліфорній, один грам коштує понад шість мільйонів доларів.
  • ·     Найбільш тугоплавкий метал — каліфорній, температура його плавки понад 3400 градусів (для порівняння сталь плавиться вже при 1300 градусах).
  • ·     Ртуть плавиться при мінус 38 градусів.
  • ·     Титан застосовують у літакобудуванні, оскільки цей метал такий самий легкий, як алюміній і такий самий міцний, як сталь. Альпіністи з титану роблять страхувальні гаки.
  • ·     Незважаючи на те, що титан добре підходить для машинобудування, на автомобілі та лікати  йде менш, як 10 відсотків від цього металу. В папір додають понад 10 відсотків, в пластмасу – біля 20 відсотків, у фарби – біля 60 відсотків від видобутого титана.
  • ·     Поверхня Марса має червоний колір через пил із окису заліза.
  • ·     Алюміній та мідь є токсичними металами, здавалось би, з них неможна виробляти посуд. Але окис алюмінію, яким вкривається поверхня алюмінієвої тарілки від контакту з повітрям, не є шкідливим для здоров’я людини. А мідний посуд у минулому вкривали оловом, «лудили».
  • ·     Олово потрібне організму для травлення і нормального росту костей, однак його надлишок шкідливий.
  • ·     У Стародавньому Римі водопровідні труби робили зі свинцю, який накопичується в організмі і може викликати отруєння. Особливо небезпечне свинцеве отруєння для дітей – від наявності цього металу в дитячому організмі страждає мозок, можуть бути судоми, кома і навіть смерть.
  • ·     Чисте залізо – більш м’який метал, ніж бронза. Залізні вироби, які ми використовуємо – це сталь, яку отримують, сплавляючи залізо і неметали (вуглець, кремній).




Мідь
  • ·     Мідь добре проводить електрику, тому з цього металу виробляють електричні дроти та кабелі зв’язку.
  • ·     Найбільший мідний самородок був знайдений у Північній Америці. Він важив 420 тон.

  •       У  Піраміді Хеопса археологи виявили частину древнього водопроводу. Труби були з міді і знаходилися В робочому(!) стані після більше 5 тисяч років з моменту їх установки!


 Срібло

·     Найбільший самородок срібла був знайдений на півночі Чилі, він важив 1420 кілограмів.

·     На початку ХІХ століття алюміній користувався дорожче, ніж срібло.

·     Срібло має антибактеріальні властивості, у стародавні часи срібні пластини прикладували до ран, з цього металу роблять столові прибори.

Золото

·     Половина всього добутого золота видобуто із шахт, які знаходяться на територі ПАР. Завдяки золотовидобуванню місто Йоханесбург, на території якого знайшли родовище золота, у ХІХ століття було одним із найбільших і найбагатших міст світу.

·     Золото можна зробити із свинця та ртуті, бомбардуючи їх нейтронами. Коштує таке золото багато, крім того, метал може бути радіоактивним.

·     Все видобуте золото, якщо його скласти разом, буде мати розміри дев’ятиповерхового будинку з двома під’їздами. Важити така кількість цього дорогоцінного металу буде понад 160 тисяч тон.

·     Найбільший самородок був знайдений в Австралії у 1869 році. Він мав розміри 31 на 63,5 сантиметри, вага його склала 72 кілограми.

·     Золоті олімпійські медалі складаються із срібла. Вони вкриті 6 грамами золота. На IV і V олімпіадах медалі були золотими, однак вони були дуже маленькі, як монети.

При бажанні можна передивитися відео за посиланням

https://www.facebook.com/intellectukraina/videos/%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8/437402424771309/

 Домашнє завдання: за допомогою інтернету знайдіть цікавий факт про дорогоційні метали.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.