11 клас 29.11.2023 Технічні засоби охорони й особливості несення служби з їх використанням

 

11 клас 29.11.2023 Захист України

ТЕМА: Технічні засоби охорони й особливості несення служби з їх використанням

I. Актуалізація опорних знань

Що, на вашу думку,  відноситься до технічних засобів охорони?

II. Вивчення нового матеріалу

Обладнання радіоелектронними технічними засобами охорони (ТЗО) використовують на ближніх і дальніх підступах до позицій механізованих підрозділів, блокпостів, районів зосередження та розташування бойової техніки, складів. ТЗО дозволяють підвищити надійність охорони військових об'єктів та скоротити кількість особового складу варт, патрулів, сторожових постів. Охорона та оборона об'єктів із застосуванням технічних засобів охорони є виконанням бойового завдання і може здійснюватися вартою з охорони об'єктів, обладнаних технічними засобами охорони, шляхом чергування контрольно-охоронних груп з виставленням чатових або без виставлення чатових на пости, якщо їх наявність на постах не є обов'язковою.

Чергування контрольно-охоронних груп полягає в безперервному нагляді оператора технічних засобів за апаратурою прийому сигналів і управлінні технічними засобами охорони та періодичній перевірці контрольно-охоронними групами об'єктів охорони, постійній їх готовності до дій у випадку спрацювання технічних засобів охорони.

Для організації охорони об'єктів можливе використання двох груп технічних засобів охорони — відповідно рубіжно-сигналізаційних (як правило активних) та розвідувально-сигналізаційних (переважно пасивних), хоча в деяких випадках можуть використовуватися ТЗО обох груп. У перших — порушника виявляють після його взаємодії зі спеціально сформованим електромагнітним полем. Недоліком є відсутність радіомаскування і значне споживання електроенергії, однак ці ТЗО дозволяють контролювати велику територію на ближніх і дальніх підступах. Другі — виявляють порушника за внесеними ним змінами в наявне фізичне поле (магнітне, теплове, вібраційне). Вони, як правило, радіо- і візуально замасковані (встановлюються в ґрунт, вбудовуються в місцеві предмети). У рубіжно-сигналізаційній системі для охорони об'єктів сигнал тривоги подають автоматично. У розвідувально-сигналізаційній системі охорони рішення про ідентифікацію події виявлення (порушник/перешкода) приймає оператор, що перебуває біля пульта керування й індикації. Апаратуру приймання інформації та управління технічними засобами охорони й допоміжні засоби встановлюють у вартовому приміщенні, як правило, в окремій, спеціально призначеній та обладнаній для цього кімнаті.

Нагляд оператора технічних засобів охорони за апаратурою прийому інформації та управління технічними засобами охорони за своїм значенням прирівнюють до несення служби чатовим на посту. Під час чергування йому забороняється без дозволу начальника варти залишати апаратуру без нагляду та відволікатися від несення служби.

Перевірка об'єктів здійснюється контрольно-охоронною групою за графіком у складі старшого групи й одного-двох вартових. Контрольно-охоронна група повинна мати зброю, бронежилети та переносну радіостанцію для зв'язку з вартовим приміщенням і діяти пішки або на автомобілі (БТР, БМП). Графік перевірки контрольно-охоронної групи повідомляють черговому варт (військової частини) разом із врученням пароля. Автомобіль (БТР, БМП), на якому пересувається контрольно-охоронна група, обладнують розпізнавальними різнокольоровими вогнями.

Після прибуття до об'єкта, обладнаного технічними засобами охорони, контрольно-охоронна група проводить обхід і огляд об'єкта пішки. Периметрові та об'єктові технічні засоби виявлення при цьому не вимикають, а периметрові технічні засоби протидії вимикають за командою і під особистим контролем начальника варти в разі необхідності, якщо контрольно-охоронній групі потрібно обстежити місцевість у зоні її огляду.

Під час зовнішнього огляду перевіряють стан огорожі, контрольно-слідової смуги, дверей, вікон, воріт і стін сховищ (складів), кількість і відповідність печаток, пломб, а також роботу технічних засобів охорони.

Для зв'язку з контрольно-охоронними групами, підрозділами, що діють на бронетехніці для посилення охорони об'єктів, чатові використовують радіостанції малої потужності в діапазоні ультракоротких хвиль. Для забезпечення зв'язку визначають основну та запасну частоту з групи дозволених для застосування.

Забороняється без дозволу чергового варт (чергового військового частини) встановлювати інші частоти та організовувати на них радіозв'язок.

Радіозв'язок застосовують з дозволу чергового військової частини (об'єкта), а також за екстремальних обставин рішенням начальника варти, як правило, на той випадок, коли відсутній зв'язок із використанням кабельної мережі, а також з об'єктами, що рухаються.

Для обміну інформацією із застосуванням засобів радіозв'язку командири і начальники розробляють та затверджують таблиці сигналів, які зберігають у начальника варти в замкненому ящику та в необхідному обсязі повідомляються особовому складові варти.

Радіостанція, яку встановлено у вартовому приміщенні, має цілодобово не вимикатися і працювати в режимі чергового прийому (на передачу — тільки за необхідності).

У разі змішаного способу охорони об'єктів чатові повинні нести службу (патрулювати, вести спостереження з вишок), не заходячи в зону дії технічних засобів охорони, із зовнішнього боку зони виявлення. Чатових виставляють для охорони складів зі зброєю і боєприпасами та інших об'єктів, які вимагають постійного нагляду й посиленої охорони.

На об'єктах, обладнаних технічними засобами протидії, перебування чатових усередині зони, що охороняється, категорично заборонена (крім тих чатових, що несуть службу у вогневих спорудах без вільного виходу на територію, яка охороняється). Периметрові технічні засоби охорони на військових об'єктах, що охороняються, повинні працювати цілодобово, за винятком часу, необхідного для їх ремонту чи технічного обслуговування.

Об'єктові технічні засоби охорони вимикають з дозволу начальника варти (помічника начальника варти з технічних засобів охорони) у разі виходу з ладу або на час відкриття об'єктів відповідними особами.

Технічні засоби охорони вимикають також під час стихійного лиха або пожежі за рішенням начальників варт (чергових військових частин, чергових об'єктів, варт). Технічні засоби пожежної сигналізації та попередження про наближення грози повинні працювати цілодобово. Про їх включення начальник варти робить запис у постовій відомості під час зміни варти. Про вимикання і вмикання засобів охорони та надходження сигналів помічником начальника варти або оператором із технічних засобів охорони роблять відповідні записи в журналах обліку роботи технічних засобів охорони. На сьогодні на території об'єктів МО України введено посилений режим охорони.

III. Закріплення матеріалу. 

  • 1. Для чого застосовують технічні засоби охорони військових об’єктів?
  • 2. Які технічні засоби застосовують для охорони військових об’єктів?
  • 3. До чого прирівнюють нагляд оператора за технічними засобами охорони?
  • 4. Які особливості охорони об’єктів чатовими та за допомогою технічних засобів охорони?
  • 5. Де встановлюють апаратуру приймання інформації та управління технічними засобами охорони об’єкта?

IV. Домашнє завдання. 

Опрацювати теоретичний матеріал

ВІРИМО В ПЕРЕМОГУ! ВІРИМО В ЗСУ!

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.