5 клас 30.11.2023 Технічне та художнє конструювання.


 

5 клас 30.11.2023

ТЕМА: Технічне та художнє конструювання.

I. Вступна бесіда

Художнє конструювання - це дуже цікаве заняття, в якому технічна творчість тісно пов'язана з декоративно-ужитковим мистецтвом. Поєднання в собі двох важливих функцій – практичних та художніх, розширює та збільшує можливості мистецької діяльності. Для керівника гуртка важливо в процесі роботи завжди заохочуювати вихованців працювати з  різними матеріалами, самостійно складати композиції, вирішувати конструктивні технологічні завдання, оформлювати власні вироби.

Протягом своєї історії людство створило багато прекрасних речей, що й дотепер милують наше око.

    Сьогодні промисловість випускає нові матеріали, винаходить нові способи обробки матеріалів, що розширюють можливості реалізації творчих задумів (демонстрація зразків виробів народних умільців або ілюстрації).

   

         


II. Вивчення нового матеріалу

    Перед тим, як виготовити виріб, складається його проект. Перш за все, треба знати і уявити, що треба робити. А потім конструктори приступають до його виготовлення.


Проект - це сукупність документів, необхідних для створення різних виробів або будівництва споруд. До проекту входять: креслення, ескізи, розрахунки, макети.

Проектуючи нові вироби, використовують не тільки методи фантазування, а й метод переконструювання зразків виробів. За основу створення нових виробів може бути використана модель-аналог - зразок, що точно відповідає новоствореному виробу.







1.   Особливості об'ємно-просторового макетування.

Перш ніж приступити до виготовлення нового виробу, що має складну форму чи конструк­цію, спочатку виготовляють її макет.

Макет — це об'ємно-просторове зображення, прототип існуючо­го або проектуючого виробу, що показує форму, принцип дії, взаємне розташування частин виробу.

Використовуючи макети, можна внести, наприклад, зміни до роз­міщення окремих споруд при плануванні й будівництві, змінити фор­му, зовнішній вигляд, колір та інші параметри будь-яких майбутніх об'єктів або об'єкта (будівлі, механізму, машини, одягу, взуття, ав­томобіля тощо). У тих випадках, якщо потрібно спланувати внутріш­ню будову або розташування окремих елементів (наприклад, меблів, побутової техніки всередині житлового приміщення або верстатів, допоміжного обладнання та оснащення виробничих приміщень), ма­кет виготовляють розбірним.

Макети використовують також для дослідження проявів особливос­тей та стану об'єктів у реальних умовах. Наприклад, перед конструю­ванням літаків, вертольотів, автомобілів особливою умовою є їх випро­бування у спеціальних аеродинамічних камерах, у яких створюються умови, наближені до реальних (температура навколишнього середови­ща, швидкість вітру, тиск повітря тощо). У подібний спосіб перевіря­ють конструктивні параметри будинків, мостів, телевеж тощо.

    Основні принципи макетування:

  • невисока вартість;
  • простота виготовлення;
  • досконала технологічність;
  • довговічність;
  • красивий зовнішній вигляд;
  • міцність;
  • невисока матеріаломісткість;
  • конкурентоспроможність

Виготовити макет набагато простіше, ніж готовий виріб. Для йо­го створення немає необхідності мати складне виробниче устаткуван­ня. Макет можна виготовити в ручний спосіб, із легких для оброб­ки і дешевих матеріалів. Для виготовлення макетів застосовується пластилін, гіпс, папір, картон, деревина, пластмаса, дріт. Найкраще використовувати матеріал, який дозволяє легко змінити форму чи конструкцію макету, адже може виявитися, що конструкція майбут­нього виробу потребує удосконалення.

Виготовити макет можна в натуральну величину або в певному масштабі. Найчастіше використовують масштаби зменшення.

2.  Роль дизайну при виготовленні макету.

    Під час розробки макету майбутнього об'єкту, окрім функціональ­ного призначення обов'язково враховується його естетичність, тобто зовнішній вигляд, форма окремих елементів, їх розміри, співвідно­шення розмірів запланованого для конструювання виробу з розміром та кольором існуючих, що розміщені (наприклад, в архітектурному будівництві) поблизу споруд.

Сучасні вироби виготовляються з урахуванням основних вира­жальних засобів дизайну: формоутворення, різноманітності пред­метних форм, плавність переходів між частинами фігури, витон­ченість.

Промисловий дизайн вміщає всі взаємозв'язки, які тільки існу­ють між людиною і виробом. За змістом діяльності — це складний творчий процес, пошук нових форм, технічних і технологічних рі­шень, які відображаються у вигляді графічного документа (ескізу, креслення) або опису.

Художнім конструюванням захоплюється багато людей різного фаху, бо цей вид діяльності є не тільки цікавим, а й надає мож­ливість розкрити свій творчий потенціал і створювати оригінальні речі. Професійно художнім конструюванням займається художник-конструктор (дизайнер). Завдання дизайнера — надати предмету гармонії, краси, зручності. Він розробляє композицію виробу, вра­ховує естетичні смаки замовників продукції та потенційних спожи­вачів, національні традиції, особливості навколишнього середови­ща тощо.

Працюючи над виробом, дизайнер досягає його виразності через форму і колір, завдяки дотриманню пропорцій, симетричності чи асиметричності, а також технологічним і декоративним властивос­тям матеріалу.

Метод переконструювання дозволяє удосконалювати існуючий зразок виробу, доповнити його новими елементами, замінити окремі елементи або всю його конструкцію.

У виробничих умовах процес проектування виробів, як правило, містить у собі чотири стани:

  • - підготовчий;
  • - конструкторський;
  • - технологічний;
  • - заключний.

На першому етапі з'ясувати завдання, над яким будемо працювати.

Другий етап передбачає розв'язати це завдання і розробити конструкцію виробу.

На третьому етапі виготовляємо спроектований виріб відповідно до розробленого проекту або креслення.

На заключному етапі остаточно випробовуємо об'єкт, оформляємо і захищаємо свій проект.

III. Практична робота

Для виконання практичної роботи в умовах дистанційного навчання можна використати картон.

Вибір об'єкта проектування - вибір форми кухонної дошки:




                   

У процесі проектування використовують такі види графічної документації: ескіз, технічний опис, макет, креслення, шаблон.

Конструювання, під час якого використовують елементи мистецтва, називається художнім. Обов'язковою умовою художнього конструювання є розробка ескізного малюнка-схеми і, обов'язково, малюнок, за яким буде оздоблюватись виріб. Це можуть бути різні орнаменти, силуєти рослин, тварин, героїв казок.



        



IV. Закріплення матеріалу. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал.

Виготовити ескіз кухонної дошки. Свої роботи надсилайте на адресу:irina.kefala@gmail.com фіксуючи дату, клас і прізвище.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.