5 клас 11.10.2024 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ

5 клас 11.10.2024

ТЕМА:  Поняття про графічні зображення 

I. Актуалізація опорних знань

  • 1. Чи можна виготовити виріб за малюнком?
  • 2. Які дані потрібно знати, щоб виготовити виріб?
II. Вивчення нового матеріалу

Для виготовлення будь-якого виробу потрібно визначити його форму, розміри, матеріали, з яких його буде виготовлено, способи з’єднання окремих частин, передбачити, які інструменти потрібно для цього мати тощо. Таку роботу на підприємстві виконує конструктор, дизайнер. Вони оформлюють свої задуми в спеціальних документах, складовим елементом яких є графічні  зображення.

 

Графічним називають зображення, яке складається з ліній, штрихів, точок і виконується олівцем. Основними графічними зображеннями є креслення, ескіз.

 

Креслення деталі це документ, що містить графічне зображення деталі, виготовлене за допомогою креслярських інструментів на папері, та відомості, необхідні для її виготовлення та контролю (мал.1). 

     На практиці використовують і графічні зображення, що виконані спрощено – від руки, без застосування креслярських інструментів, але з дотриманням пропорцій між частинами зображуваної деталі (мал.1, а). Їх називають ескізами.

 

мал.1                                                               мал. 1а









    Ескізи застосовують при проектуванні нових та вдосконаленні існуючих виробів. Саме за допомогою ескізу втілює на папері свою ідею, свій творчий задум архітектор, проектувальник, конструктор, раціоналізатор. Ескізи виконують і тоді, коли виникає термінова потреба виготовити деталь замість тієї, що вийшла з ладу, а її креслення відсутнє.

  

При виконанні графічних зображень застосовують різні типи ліній, кожна з яких має певну назву і призначення. Відомості про лінії креслення подано в таблиці 1.

 Таблиця 1. Лінії креслення 

 

ТИП ЛІНІЙ

ЗОБРАЖЕННЯ

РОЗМІРИ

ПРИЗНАЧЕННЯ

Суцільна товста основна

___________

Товщина

S=0,5…..1,4 мм

Лінії видимого контуру

Суцільна тонка

 ________

Товщина від

  S/3  до  S/2

          

 

Розмірні та виносні лінії

Штрихова

   ̶   ̶   ̶

Товщина від S/3 до S/2, довжина штрихів  2…8 мм , відстань між штрихами 1…2 мм

 Лінії  невидимого контуру

 

 

Штрих-пунктирна

̶̶̶̶  ·  ̶  ·  ̶̶̶̶̶̶̶̶  ·  ̶̶

Товщина від S/3 до S/2, довжина штрихів 5….30 мм, відстань між штрихами 3…5 мм.

Осьові й центрові лінії


    Для того щоб можна було використати графічні зображення у будь-якій галузі господарства, у кожній країні дотримуються єдиних правил їх виконання. Визначені вони документом, який називається Єдиною системою конструкторської документації (скорочено - ЄСКД).

    Для полегшення виконання ескізу та дотримання пропорційності між окремими елементами деталі при виконанні графічного зображення краще використовувати папір у клітинку.

    Для того щоб за кресленням можна було зробити висновок про величину зображеного виробу або будь-якої його частини, на креслення наносять розміри. Розрізняють лінійні й кутові розміри. Лінійні розміри характеризують довжину, ширину, товщину, висоту, діаметр або радіус виробу. Кутовий розмір характеризує величину кута.

    Лінійні розміри на кресленнях проставляють у міліметрах, але позначення одиниць вимірювання не наносять. Кутові розміри зазначають у градусах, позначаючи одиниці вимірювання.

    Числове значення на горизонтальних розмірних лініях наносять зверху над лінією, а на вертикальних розмірних лініях - зліва (мал. 2).

Мал. 2. Нанесення числових розмірів: а - лінійних; б - кутових

    Під час виконання графічного зображення необхідно, щоб загальна кількість розмірів на кресленні була найменшою, але достатньою для виготовлення і контролю виробу.

    При виконанні креслень та ескізів застосовують певні умовні позначення. Так, діаметр деталей або отворів позначають значком Ø, для позначення радіуса перед розмірним числом пишуть велику латинську літеру R. Якщо якась поверхня деталі має форму квадрата, то перед розмірним числом проставляють знак □. Товщину плоских деталей, виготовлених з фанери, ДВП, тонкого листового металу, позначають латинською літерою s. З іншими особливостями креслень ти ознайомишся в старших класах.

Перш ніж приступати до виконання ескізу виробу, потрібно дотриматися двох етапів.

Етап перший:

- підготувати аркуш паперу, олівець, гумку, лінійку;

- уважно оглянути існуючий виріб, визначити місця розташування отворів, заглиблень, виступів;

- визначити приблизні (окомірні) габаритні розміри;

- з’ясувати, яке графічне зображення необхідно виконати для повного уявлення про форму виробу та можливість його виготовлення;

- виміряти габаритні розміри існуючого виробу.

Етап другий (мал. 3):

- на аркуші паперу в клітинку провести тоненькими лініями рамку, у якій буде виконуватись ескіз виробу. Її розміри повинні відповідати габаритним розмірам виробу з дотриманням пропорційності між його елементами. Нанести осьові та центрові лінії (мал. 3, а);

- обвести тонкими лініями форму габаритних обрисів виробу (мал. 3, б);

- обвести тонкими лініями детальні обриси виробу: отвори, виступи, інші елементи, витерти зайве (мал. 3, в);

- обвести товстими лініями контур виробу, проставити розміри, потрібні для виготовлення виробу, згідно з ЄСКД (мал. 3, г).

З іншими особливостями креслень ти ознайомишся в старших класах.

    Для виконання креслень потрібно мати відповідні креслярські інструменти: креслярську лінійку, креслярські циркулі, косинці, лекало, транспортир, гумку, олівці різної твердості. Ознайомся з їх призначенням за таблицею 3.

Мал. 3. Послідовність виконання ескізу деталі

Таблиця 3. Креслярські інструменти



    Креслярські інструменти повинні бути справними. Лінійка, косинець не повинні мати сколів, тріщин, інших нерівностей, а олівець повинен бути правильно заточений (мал. 4).

Мал. 4. Правильне заточування олівця

III. Закріплення матеріалу

  • 1. Які графічні зображення ти знаєш?
  • 2. Що називають ескізом деталі?
  • 3. Які лінії застосовують на кресленні виробу?
  • 4. Які лінії називають основними?
  • 5. Як правильно проставити розмір на кресленні?
IV. Домашнє завдання
    Опрацювати теоретичний матеріал. По бажанню виконати ескіз мал. 1а. (Робота на 12 балів).

     Відповіді надсилайте на електронну адресу: viktorshur28101962@gmail.com 

Обов'язково фіксуйте дату виконання, клас і своє прізвище!



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

6 клас 16.02.2022 Види та призначення тонколистового металу.

7 клас 05.02.2023 Технологія оздоблення виробів із деревини

7 клас 25 .09.2023 ПОНЯТТЯ ПРО ГРАФІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ. ЕСКІЗИ.